Podejrzewam, że na pewno nie raz zdarzyła wam się taka sytuacja, że gdy wklejacie link, którym chcecie podzielić się ze znajomymi na Facebooku obok początku artykułu związanego z linkiem pojawia się zupełnie przypadkowa grafika, która w żaden sposób nie jest powiązana z treścią. Okazuje się, że dla serwisów prowadzonych na WordPressie jest sposób, aby to zmienić i “nakazać” Facebookowi wyświetlać grafikę, którą chcemy.

Najlepiej taką sytuację zilustruje poniższy przykład:

Przypadkowy element graficzny towarzyszący polecanemu linkowi
Przypadkowy element graficzny towarzyszący polecanemu linkowi

Jak zwykle z pomocą w rozwiązaniu problemu przyszedł artykuł na blogu WPBeginner (szczerze polecam ten blog wszystkim korzystającym z WordPressa). Jeśli chcemy, aby obok polecanego linka na Facebooku pojawiła się ikona wpisu ustawiona w trakcie edycji posta w WordPressie, to:

 • po pierwsze – musimy umożliwić szablonowi WordPressa, którego używamy obsługę ikon wpisów
 • po drugie – w pliku functions.php szablonu, którego obecnie używamy trzeba wkleić dodatkowo taki kod:

UWAGA: Powyższy kod należy wkleić poniżej tego fragmentu kodu:

add_theme_support('post-thumbnails');

 

if ( function_exists('add_theme_support') ) {
add_theme_support('post-thumbnails');
}

Inaczej funkcja nie zadziała (sprawdzone doświadczalnie).

Dodatkowo w miejscu, które pogrubiłem należy wpisać pełny adres internetowy obrazka, który będzie się pojawiał jako domyślna ikona wpisu, jeśli my sami nie określimy jej podczas edycji wpisu. Najlepiej przygotować sobie taki obrazek wcześniej i zapisać na serwerze. Jego wielkość w pikselach jest obojętna (ale niech nie będzie za duża), ponieważ Facebook sam ją sobie zmniejszy do odpowiedniego rozmiaru.

Efektem tych zabiegów będzie taki oto wygląd polecanego linka do wpisu:

Link polecany na Facebooku z właściwą ikoną wpisu
Link polecany na Facebooku z właściwą ikoną wpisu

Prawda, że znacznie lepiej? Warto zrobić z tym porządek, ponieważ linki opatrzone ilustracjami są znacznie chętniej klikane przez ludzi niż te czysto tekstowe.

11 thoughts on “Ikony wpisów w WordPressie a linki na Facebooku

 1. Wpis bardzo użyteczny. Muszę przyznać, że ten problem spędzał mi sen z powiek. Teraz jeszcze muszę znaleźć czas na wcielenie tej zmiany w życie. Podobnie jak wielu innych zmian. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Cieszę się, że wpis się przydał. W zanadrzu mam już pomysł na kolejny wpis, który rozwiązuje równie irytujący problem z ikonami wpisów, tym razem w kanale RSS.

 2. Wielkie dzięki. Bardzo się przyda, a razem z linkiem do Vivee rozwiązałeś nawet kilka moich problemów. Pozdrawiam.

 3. Kod nie działa bo brakuje w nim linijek odpowiedzialnych za wyświetlanie tagu ‘meta’ (przypuszczam, że wordpress nie wyeskejpował nawiasów przy publikacji tego posta ). Radzę to poprawić bo post naprawdę przydatny :)

 4. A ja mam inny problem z linkami na facebooka przez WordPressa. Jak próbuję za pomocą ikony facebook pod wpisem opublikować dany post/wpis na swoim proflilu, to oczywiscie procz przypadkowych grafik mam Inny tytuł i inną treść i za Chiny Ludowe nie wiem co jest tego powodem, gdzie szukać rozwiązania. Moze ktos mi pomóc? Najwazniejsza ta tresc i tytul. Coprawda recznie mozna to zrobic, ale jaki jest powod ze automatycznie pokazuje co innego?

 5. To jest chyba możliwe tylko gdy udostępniasz link do strony którą sam stworzyłeś i masz możliwość ją edytować?

 6. Witam
  Minęło już trochę czasu od zamieszczenia wpisu dotyczącego ustawienia konkretnej ikony przy likowaniu do wp na facebooku i chyba link z kokem jest już niedostępny. Czy mógłbym prosić o odświeżenie? A może są już inne rozwiązania tego problemu?
  Niestety nie jestem biegły w modyfikacji kodów więc bardzo proszę o jasną prostą odpowiedź
  Dziękuję

Komentarze zostały wyłączone.