Portfolium WordPress Theme to darmowy szablon WordPressa doskonale nadający się do prezentowania swoich prac przez fotografów i grafików. Utrzymany jest w konwencji minimalistycznej oraz klasycznej, ciemnej kolorystyce.

W dalszej części artykułu opiszę wam jak skonfigurować ten szablon. Na samym końcu czeka też mała niespodzianka.

Portfolio we własnym hostingu i z własną domeną

Niedawno Adam Majchrzak na łamach swojego bloga Warstwy.com opublikował bardzo ciekawy artykuł odnośnie sposobu prezentacji fotograficznego portfolio. Z jego treścią zgadzam się praktycznie w stu procentach. Podobnie jak on, ja również uważam, że zawodowy fotograf, który żyje z tego, że robi zdjęcia, powinien zadbać o profesjonalną oprawę swoich prac.

Tym czasem mam na Facebooku kilkunastu znajomych fotografów, z których większość prezentuje swoje zdjęcia na łamach bloga prowadzonego na platformie Blogger. Uważam, że to wielki błąd, a to z powodu dwóch podstawowych rzeczy:

 1. brak własnej domeny najwyższego poziomu – właściwie nie spotkałem się, żeby ktoś z prowadzących bloga na Bloggerze skorzystał z możliwości przekierowania na niego własnej domeny najwyższego poziomu, zastosowanie takowej dla swojego portfolio znacznie zwiększa prestiż w oczach klientów
 2. brak odpowiednich szablonów oraz wtyczek galerii dla Bloggera umożliwiających łatwe przeglądanie fotografii czy grafik

Oba te czynniki sprawiają, że korzystanie z darmowych platform blogowych dla prezentacji swoich zdjęć czy projektów graficznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ja wiem, że nie wszyscy muszą być znawcami takich systemów CMS jak Joomla! czy WordPress, ale oba te rozwiązania są na tyle popularne, że opis ich instalacji i podstawowej konfiguracji na serwerze bez problemu można znaleźć w sieci i to w wielu miejscach. Myślę też, że roczne utrzymanie miejsca w hostingu współdzielonym i własnej domeny to koszt, na który może sobie pozwolić większość z nas.

Konfiguracja szablonu Portfolium WordPress Theme

Aktywacja szablonu

Przystępując do opisu konfiguracji szablonu Portfolium zakładam, że WordPress sam w sobie jest już zainstalowany. Całą zabawę z szablonem zaczynamy od przerzucenia na serwer katalogu z jego plikami do podkatalogu WordPressa wp-content/themes. Następnie w panelu administracyjnym WordPressa (PA) klikamy w menu po lewej stronie Wygląd > Motywy i aktywujemy szablon. Naszym oczom powinien ukazać się taki oto pusty szablon Portfolium:

Szablon Portfolium bezpośrednio po instalacji
Szablon Portfolium bezpośrednio po instalacji

Tworzenie stron statycznych

Następnie w PA WordPressa klikamy w zakładkę Strony tworzymy i publikujemy kilka stron statycznych, np.:

 • Portfolio
 • Blog
 • O mnie
 • Kontakt
Tworzenie stron statycznych w panelu admina WordPressa
Tworzenie stron statycznych w panelu admina WordPressa

Zmiana strony głównej serwisu i wpisów na blogu

Następnie w zakładce PA WordPressa Ustawienia > Czytanie w punkcie Strona główna wyświetla zaznaczamy opcję stronę statyczną i z listy poniżej wybieramy stronę Portfolio, natomiast z listy opisanej jako strona z wpisami wybieramy Blog.

Ustawienia czytania w panelu admina WordPressa
Ustawienia czytania w panelu admina WordPressa

Konfiguracja głównego menu

Teraz przechodzimy do zakładki Wygląd > Menu w sekcji Strony klikamy kolejno w link Dodaj wszystko, a następnie w przycisk Dodaj do menu. Po tym zabiegu po prawej stronie okna pokaże się lista stron wchodzących w skład głównego menu szablonu Portfolium.

Ustawienie głównego menu szablonu Portfolium
Ustawienie głównego menu szablonu Portfolium

Strona główna (Portfolio) będzie w dalszym ciągu pusta, ponieważ nie dodaliśmy jeszcze żadnych zdjęć:

Portfolium - menu główne
Portfolium - menu główne

Wpisy na blogu powędrowały na stronę Blog:

Portfolium - strona bloga z wpisami
Portfolium - strona bloga z wpisami

Tworzenie kategorii portfolio

Kolejną rzeczą jaką musimy zrobić jest utworzenie kategorii, pod którymi będziemy publikować nasze prace. Robimy to w PA WordPressa w zakładce Portfolio > Portfolio categories.

Portfolium - kategorie portfolio
Portfolium - kategorie portfolio

UWAGA: w przypadku szablonu Portfolium kategorie portfolio są całkowicie niezależne od kategorii wpisów na blogu i mogą się duplikować. Oznacza to, na przykład, że kategorię “portret” można utworzyć zarówno dla portfolio jak i wpisów na blogu.

Tworzenie galerii portfolio oraz wpisów na blogu

Edycja wpisów zawierających fotografie w portfolio oraz zwykłych wpisów na blogu odbywa się w dwóch niezależnych od siebie miejscach w PA WordPressa. Jeśli chcemy opublikować wpis zawierający zdjęcia w portfolio należy przejść do zakładki Portfolio > Dodaj nowy. Jako ciekawostkę dodam, że optymalną szerokością zdjęć lub grafik prezentowanych na pojedynczych stronach jest 785 pikseli. Wszelkie miniatury w ramach serwisu opartego na szablonie Portfolium tworzone są automatycznie.

Portfolium - nowy wpis w portfolio
Portfolium - nowy wpis w portfolio

Natomiast jeśli chcemy napisać zwykły wpis na blogu musimy przejść do zakładki Wpisy > Dodaj nowy:

Portfolium - nowy wpis na blogu
Portfolium - nowy wpis na blogu

Szablon Portfolium w języku polskim

I to jest właśnie ta mała niespodzianka na koniec. Ze względu na to, że jestem w trakcie tworzenia nowej wersji własnego portfolio ze zdjęciami i postanowiłem wykorzystać w tym celu właśnie szablon Portfolium, przetłumaczyłem go na język polski (tylko od strony użytkownika). Jedyną frazą, której nie mogę się doszukać w plikach szablonu wymagającą przetłumaczenia jest zakładka Blog categories w menu na stronie z wpisami na blogu. Jeśli ktoś wie, gdzie ją znaleźć to bardzo proszę o informację.

Szablon Portfolium w języku polskim udostępniam za darmo. Proszę tylko o pozostawienie w stopce stosownej informacji z linkiem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci was do bardziej profesjonalnego podejścia do sprawy, jeśli chodzi o prezentację waszych fotografii czy projektów graficznych. Dedykowane rozwiązania nie muszą być drogie, a zapewniają o wiele lepsze efekty niż korzystanie z darmowych sposobów.

A Ty jak pokazujesz w sieci swoje prace? Masz swoją stronę na własnym hostingu i we własnej domenie, czy korzystasz z darmowych platform blogowych? Dlaczego wybrałeś/aś takie, a nie inne rozwiązanie? A może korzystasz już z szablonu Portfolium na swojej stronie? Pokaż jak to wygląda u Ciebie :)

15 thoughts on “Portfolium WordPress Theme – konfiguracja szablonu dla fotografa i grafika

 1. Witaj
  Właśnie czegoś takiego szukałem od dawien dawna… mam olbrzymią ilość zdjęć, która chciałbym zaprezentować, a tu kurcze nie miałem pomysłu jak. Więc zabieram się za zabawę, właśnie tym tematem. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
  Dzięki za ten wpis :) Pozdrawiam :)

 2. Pięknie. Przyjemnie jest wiedzieć, że podzielasz moją opinię. A moja radość z tego jest wielka, bo wiem, że sam lubisz robić zdjęcia.

  Fajnie, że udostępniłeś ten szablon wraz z tłumaczeniem na język ojczysty. Skórka jest bardzo ciekawa, myślę że powinna zadowolić osoby marzące o własnym portfolio. Bardzo mi się w niej podoba rozmiar zaprezentowanej (pojedynczej) pracy. Myślę, że wypada zaingerować tylko w stronicowanie na stronie ze zdjęciem, bo tam jest zwykłe 1, 2, 3, 4… tuż pod obrazkiem, trochę słabo widoczne na pierwszy rzut oka. Ale czym jest taka zmiana kosmetyczna w porównaniu do możliwości jakie oferuje ten WP Theme.

  Co do Twoich pytań w kierunku czytelników to odpowiem tak. Jeśli mam robić coś na poważnie to decyduję się na szablony płatne (ewentualnie darmowe i świetne). Kupuję domenę i płacę za serwer. Nie ma innej opcji. Jeśli chodzi o silnik to zdecydowanie stawiam na open source. Wybieram WordPressa, a jeśli poza folio są jeszcze inne działy i sytuacja tego wymaga to stawiam na Joomlę. Jeśli flash to bardziej dla siebie, traktuję to jako zabawkę. A platformy typu tumblr? Jeśli coś tam utworzę to też dla siebie, w formie ścinków, notatek, tak żeby w prosty sposób mieć możliwość odświeżenia sobie pamięci.

 3. Witam własnie testuje skórke portfolium i dzieki Twojemu opisowi wszystko ładnie działa.Mam takie pytranie czy jest mozliwość wstawienia własnego logo.Jak tak to gdzie i jak można to zrobić

  Pozdrawiam serdecznie

  1. Najpierw trzeba wrzucić obrazek z logo na serwer do katalogu z plikami szablonu bloga, a potem wprowadzić odpowiednie zmiany w pliku header.php szablonu bloga.

 4. witam, jestem w trakcie robienia stronki w oparciu o tę skórkę. i mam zapytanie – jak dodać zdjęcia do podstorny. mam na ten przykład w portfolio trzy zakładki: portret, reportaż, architektura. do portfolio łatwo dodaje się zdjęcia, ale jak dodać je do tych podstron, np: – portret? czy należy je umieścić w portfolio głównym i jakoś przypisać ten zbiór zdjęć do tej podstrony? hmm

  1. Bez linka do Twojej strony nic Ci nie podpowiem, ponieważ strasznie zagmatwałeś opis problemu. Muszę zobaczyć i porównać to co jest u Ciebie i u mnie.

   Aktualizacja: Obejrzałem sobie stronę, którą podlinkowałeś swoim imieniem w komentarzu i wszystko wygląda tam jak powinno: galerie są galeriami, a wpisy wpisami. Kompletnie nie wiem, jaki efekt chcesz uzyskać.

 5. hm…, od 5 h głowię się nad tym jak dodać zdjęcia do podstron:(

  w stronie głównej, statycznej, o nazwie portfolio mam 4 podstrony – np. portret, reportaż.
  chciałbym przyporządkować tej podstonie konkretne zdjęcia, dokładniej kolekcje zdjec.
  rozumiem, że najpierw muszę wstawić je na głównej stornie w portfolio, a potem JAKOŚ je podlinkować/dodać do konkretnej podstorny. Piotrze, naprawdę tak to zagmatwałem, że nie sposób zrozumieć o co mi cho?:)

 6. oglądałem, niestety nie podpowiadają jak wstawić zdjęcia na podstrony. no cóż. hmmm, to zapewne jest proste, ale niestety nie wiem z czym to ugryźć, czy mam te kolekcje jakoś podlinkować, czy… ehhh, no nic. dzięki za chęci. pozdrawiam/ rafał

 7. Witam
  właśnie przygotowuje portfolio w oparciu o skórkę Portfolium, niestety nie za bardzo mam pojęcie jak skonfigurować to optymalnie /np tak jak prezentuje się demo tejże skórki/. Całość skonfigurowałem w oparciu o ww artykuł, ale nie mam pojęcia jak zrobić galerię zdjęć bez miniaturek po lewej stronie. Chciałbym żeby pojawił się tam opis tak jak np w demo tej skórki. Dla przykładu zrobiłem jeden przykładowy wpis w portfolio.

 8. Witaj Piotrze.

  Ja natomiast zastanawiam się nad inną kwestią. Posiadam włączony profil PageLines i generalnie wszystko mam tam już ustawione w miarę optymalnie, ale jak to bywa… czasem trzeba coś zmienić. Zastanawiałem się nad portfolium , zainstalowałem i….. niestety nowy profil nie widzi dotychczasowych ustawień. Mam tam bardzo wiele zdjęć, których nie chciał bym od nowa wgrywać. Czy jest jakaś sztuczka, która spowoduje przeniesienie wpisów, galerii z PageLines do Portfolium ( łącznie z wtyczkami typu lightbox, like button … itd )
  Jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat to będę wdzięczny za info.

 9. witam, właśnie przygotowuje portfolio w oparciu o skórkę Portfolium, całość skonfigurowałem w oparciu o ww artykuł, ale wywalami galerię zdjęć z miniaturkami po lewej stronie. Chciałbym żeby pojawił się tam opis. Jak tego dokonać?
  Pozdrawiam!

Komentarze zostały wyłączone.