Mimo tego, że mój blog nie jest duży, ani nie doświadczył jeszcze “efektu wykopu”, postanowiłem zadbać o jego lepszą optymalizację przyspieszającą jego działanie. Jednym z kroków, które podjąłem w tym kierunku było skorzystanie z wtyczki W3 Total Cache.

W dalszej części wpisu dowiecie się, jaka konfiguracja wtyczki sprawdziła się na moim serwerze.

Kilka uwag na wstępie

W3 Total Cache jest wtyczką bardzo rozbudowaną jeśli chodzi o ilość możliwych do ustawienia opcji. Jest to jednocześnie ten rodzaj rozszerzenia WordPressa, z którego konfiguracją trzeba postępować ostrożnie i nie włączać wszystkich jego dostępnych opcji naraz. Takie postępowanie może się skończyć “wysypaniem” bloga, błędnym działaniem innych wtyczek bądź brakiem dostępu do panelu administracyjnego. Dlatego każdą opcję trzeba włączać po kolei i sprawdzać, jakie przynosi efekty. W razie kłopotów będziemy wtedy wiedzieli, co możemy uruchomić, a co zostawić wyłączone.

W konfiguracji wtyczki W3 Total Cache na moim blogu bardzo pomógł mi ten artykuł w serwisie WPBeginner.

Konfiguracja wtyczki W3 Total Cache

Po pobraniu i włączeniu wtyczki rozwijamy zakładkę Performance, która pojawi się w menu po lewej stronie panelu administracyjnego WordPressa i z listy rozwijanej wybieramy pierwszą pozycję, czyli General Settings.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wtyczka, mimo iż włączona, to tak na prawdę, jeszcze nie działa. Po pierwszym włączeniu na liście wtyczek WordPressa przechodzi ona automatycznie w tryb podglądu (Preview Mode). Oznacza to, że efekt wszystkich zmian jakie po kolei wprowadzimy widzimy na razie tylko my, jako administratorzy.

W3 Total Cache w trybie podglądu
W3 Total Cache w trybie podglądu

Aby wyłączyć efekt podglądu i tym samym ostatecznie włączyć działanie wtyczki, należy kliknąć przycisk Disable w panelu oznaczonym jako General w pozycji opisanej jako Preview Mode. Dopiero, gdy napis na przycisku zmieni się na Enable efekty działania wtyczki odczują zwykli czytelnicy bloga. Dlatego, dla upewnienia się, że wszystko działa poprawnie radzę wylogować się z panelu admina i przejrzeć blog jako zwykły użytkownik sieci.

W3 Total Cache ostatecznie włączona
W3 Total Cache ostatecznie włączona

Przyznam się, że to ustawienie wtyczki było dla mnie mało intuicyjne i nie od razu załapałem, o co w tym wszystkim chodzi. Połączenie dwóch opcji pod jednym przyciskiem nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o pozostałe ustawienia wtyczki, to niestety nie ma jednego, dobrego rozwiązania. Jej działanie, tak jak już pisałem wcześniej, może przynieść różne efekty w zależności, między innymi od tego, z jakiego rodzaju hostingu korzystamy (współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany) oraz od wtyczek, z jakich korzystamy na swoim blogu.

Przygotowałem dla was plik ze zrzutem ekranu, na którym zobaczycie wszystkie uruchomione przeze mnie opcje, a których działanie nie wpłynęło negatywnie na ogólne zachowanie bloga, a wręcz przeciwnie. Według mnie blog działa odczuwalnie szybciej niż bez wtyczki. Różnicę powinni poczuć szczególnie Ci, którzy korzystają z wolniejszych połączeń internetowych.

Wtyczka W3 Total Cache to nie wszystko

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że działanie samej wtyczki takiej jak W3 Total Cache nie jest jedynym sposobem na optymalizację działania WordPressa. Aby tego dokonać, nie trzeba być od razu informatykiem. Podstawą poprawnego działania jakiegokolwiek serwisu opartego na dynamicznym generowaniu treści jest wybór odpowiedniego hostingu.

Bardzo duży wpływ na czas wczytywania się serwisu ma ilość oraz format plików graficznych zastosowanych w szablonie bloga. Warto je przejrzeć i tam, gdzie to możliwe zapisać grafiki w formacie JPG lub GIF zamiast PNG. W niektórych przypadkach grafikę można zastąpić odpowiednimi parametrami arkuszy stylów CSS3. Trzeba je tylko stosować z głową, ponieważ jeszcze nie wszystkie przeglądarki internetowe poprawnie te zmienne interpretują. To jednak temat na zupełnie inny wpis.

Na koniec polecam dwa artykuły o optymalizacji WordPressa – jeden po polsku, drugi po angielsku. Uprzedzam jednak, że jest to lektura dla bardziej wtajemniczonych w działanie tego CMS-a.

4 komentarz(e)y na temat “Konfiguracja wtyczki W3 Total Cache

  1. Alternatywą dla opisanej wtyczki może być CloudFlare: http://www.cloudflare.com , który nie tylko przyspiesza ładowanie strony poprzez cache’owanie jej plików na swoich serwerach, ale również chroni ją przed spamem i innymi atakami. I jest też wtyczka do WordPressa.

    Sama korzystam z CloudFlare na swoim blogu postawionym na WordPressie (przy okazji zapraszam: http://www.japanesedesign.pl ;). Początkowo testowałam go na stronie korzystającej z darmowego i bardzo wolnego hostingu, CloudFlare znacznie przyspieszył jej ładowanie.

    1. Wtyczka W3 Total Cache również wspiera obsługę serwisu CloudFlare. Korzystanie z niego można skonfigurować w ustawieniach wtyczki :)

  2. Dzięki! Na pewno skorzystam z wtyczki jako, że właśnie doświadczyłem wspomnianego “efektu wykopu” i serwer mi się wysypał.
    Btw. super formularz komentarzy!

Komentarze zostały wyłączone.