Od jesieni zeszłego roku w Stanach Zjednoczonych, a obecnie w Polsce coraz głośniej jest o serwisie Pinterest, którego niektórzy określają już jako killera Facebooka i Twittera. Serwis jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju, ponieważ rejestracja w nim odbywa się na zasadzie zaproszeń, o czym wspomnę jeszcze w dalszej części wpisu. Teraz skupmy się na tym, jakie funkcje oferuje Pinterest i w jaki sposób można je wykorzystać.

Co to jest Pinterest?

Pinterest to coś w rodzaju wirtualnej tablicy korkowej, na której przypinamy (ang. pin – przypinać) zdjęcia, które nam się spodobały lub zainspirowały do czegoś. Zdjęcia te możemy grupować tematycznie, np. zwierzęta, krajobrazy, ciekawe miejsca, w których byliśmy, itd. Nie ma tu żadnych ograniczeń.

Pinterest - strona główna
Pinterest – strona główna

Do czego Pinterest może służyć?

Bardzo interesujący artykuł na temat możliwości przemyślanego wykorzystania serwisu Pinterest znalazłem na blogu Enzo. Ponieważ sam, jak wiecie, jestem zapalonym fotografem-amatorem, uważam Pinterest jako świetne miejsce na promocję fotografów-zawodowców. Myślę, że obecność na Pinterest ludzi zarabiających na fotografii powinna być bardzo mocno wzięta pod uwagę.

W jaki sposób można przypinać interesujące nas grafiki?

Pliki graficzne można albo wgrać na tablicę z własnego komputera, albo skorzystać z oficjalnego przycisku Pinterest instalowanego, jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Dostępna jest także aplikacja na iPhone’a (niestety aplikacji na Androida jeszcze w tej chwili nie ma). Dla właścicieli i projektantów stron udostępniono również przyciski, które można umieścić na własnych serwisach czy blogach. Wszystko to znajdziecie na stronie Goodies. Możecie również użyć opcji Repin na ilustracji, która już znajduje się u kogoś na tablicy w serwisie Pinterest.

Na czym polega aspekt społecznościowy Pinterest?

No dobrze, zamieściłem zdjęcia na swojej tablicy i co dalej? To już koniec? Ależ nie. W zakładce Everything znajduje się rozwijane menu kategorii, na które podzielone są wszystkie przypinane zdjęcia i grafiki. Jeśli znajdziesz interesującą Cię ilustrację możesz ją skomentować, polubić lub przepiąć ją na swoją tablicę. Jeśli znajdziesz u kogoś całą tablicę interesujących ilustracji możesz zacząć ją śledzić. Wtedy będziesz na bieżąco informowany o wszystkich nowych plikach, które znajdą się na tej tablicy.

Jeśli spodobają Ci się tematy wszystkich tablic u danej osoby, możesz zacząć śledzić i ją. Sieć społecznościowa serwisu jest otwarta (podobnie jak na Twitterze i na naszym rodzimym Blipie), więc osoba, którą chcesz śledzić nie musi wyrażać na to zgody. Tak samo, nie musisz obowiązkowo śledzić osoby, która obserwuje Ciebie.

Używając w komentarzach znaku @ przed nazwą użytkownika Pinterest, tak jak w innych serwisach społecznościowych wyślesz automatycznie powiadomienie do danej osoby, że została ona wspomniana przez Ciebie.

Serwis Pinterest można powiązać ze swoimi profilami na Facebooku i Twitterze.

Czy na Pinterest można przypinać tylko zdjęcia?

Nie, na Pinterest można zamieszczać i oglądać również klipy wideo. Zajrzyjcie w zakładkę Videos.

Jak założyć profil na Pinterest?

Obecnie, ponieważ Pinterest znajduje się w fazie otwartych testów, metody założenia na nim konta są dwie:

 • na stronie głównej serwisu możecie skorzystać z przycisku Request an Invite, aby poprosić o zaproszenie autorów serwisu (ja czekałem na odpowiedź 2 dni)
 • możecie też zostawić komentarz pod tym wpisem, a ja wyślę zaproszenie na maila, którego podacie w formularzu :)

Jednocześnie zapraszam na mój profil na Pinterest. Na dzień dzisiejszy jest tam jeszcze pusto bo sam zaczynam dopiero poznawać ten serwis :)

Jak sądzicie, czy Pinterest stanie się kolejnym pożeraczem czasu, czy po pierwszej fali zachwytu wszyscy o nim zapomną?

Wpis ten powstał na bazie artykułu na blogu Mashable.

Aktualizacja

Od dzisiaj (8 sierpnia 2012) Pinterest umożliwił zakładanie kont w serwisie wszystkim chętnym bez konieczności posiadania zaproszeń. W związku z tym proszę już nie zostawiać w komentarzach próśb o zaproszenia.

115 thoughts on “Pinterest – przewodnik dla początkujących

 1. Witam
  Dla sporej liczby osób będzie to kolejny złodziej czasu. Dla nielicznych umiejących go odpowiednio wykorzystać stanie się miejscem kreatywnych rozwiązań, pomysłów, idei.

  Proszę o zaproszenie
  pozdrawiam :)))

 2. Prosząc o zaproszenie, zastanawiam się jaka będzie maksymalna liczba tego typu portali na jedną osobę. 1-2? Które umrą?
  pozrawiam
  migdał

 3. Chciałabym dodać swoje filmiki z YT na Pinterest, gdzie mam już założone konto.
  Co powinnam dalej zrobić?

  Bardzo dobrze i wyczerpująco napisany artykuł o Pinterest.
  Czy można śledzić, ile osób kliknęło w nasze zdjęcia?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 4. Witam, dziękuję za ciekawy artykuł na temat Pintest. Mam pytanie o publikacje zdjęć z pinterst na fejsbuka. Jesli np. chciałabym zamieścić Pana zdjęcie z sosną mińską na fejsbuku (mam świeżo stworzony fanpage ogrodowy) to co powinnam zrobić aby bezpośednio tam trafiło? A jeśli nie da się bezpośednio przepiąć zdjęcia to jak powinnam je linkować? Z góry dziękuję za odpowiedź :-) A.

Komentarze zostały wyłączone.