Już niedługo strona firmowa na Facebooku, czyli tzw. fanpage będzie przypominała swoim wyglądem naszą prywatną stronę profilową. Zmiana będzie dość znaczna. Głównym elementem fanpage’a będzie oś czasu, czyli tzw. timeline, znany już z profili osobistych. Warto więc już teraz przygotować sobie odpowiednie grafiki, które umieścimy na naszym fanpage’u. Jak one powinny wyglądać?

Patrząc na ilustrację poniżej prezentującą nowy wygląd fanpage’a na Facebooku nie można oprzeć się wrażeniu, że grafika będzie w nim odgrywać bardzo ważną rolę, moim zdaniem znacznie ważniejszą niż obecnie. Oto kilka podpowiedzi, jak grafiki zamieszczane na osi czasu powinny wyglądać.

Fanpage McDonald's na Facebooku
Tak już niedługo może wyglądać fanpage na Facebooku

Atrakcyjne zdjęcie w tle

Największym elementem graficznym w osi czasu jest tzw. zdjęcie w tle, czyli grafika wyświetlana na samej górze strony. Jego wielkość jest następująca:

 • długość: 851 pikseli
 • wysokość: 315 pikseli

Sprawdź inne maksymalne wielkości plików, które są publikowane na Facebooku.

Ta grafika powinna jednoznacznie identyfikować firmę, do której należy fanpage, dlatego należy ją przygotować z niezwykłą starannością. Odradzałbym zamieszczania w tym miejscu gotowych grafik, które oferowane są przez różnego rodzaju serwisy internetowe, które powstały po tym, jak oś czasu zawitała na prywatne profile użytkowników Facebooka.

Nie polecałbym też umieszczania w ramach tej grafiki zdjęć pobranych za darmo lub kupionych w jakimś serwisie “stockowym”. Sugerowałbym natomiast użycie elementów firmowej identyfikacji wizualnej (logo, kolory, zdjęcia, fonty), które odróżnią fanpage od konkurencji. Musisz być oryginalny!

Dobrze przygotowana grafika umieszczona jako zdjęcie w tle powinna w pewnym stopniu zastąpić tę, którą obecnie możemy zamieścić na stronie powitalnej fanpage’a. Dobrym pomysłem będzie więc przekazanie w niej komunikatu dającego powód do polubienia naszej strony przez nowych użytkowników. Innym dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie sloganu firmy.

Zdjęcie w tle stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne jeśli będzie uzupełniać zdjęcie profilowe. Polecam artykuł, w którym znajduje się kilkadziesiąt przykładów kreatywnego wykorzystania zdjęć w tle na profilach osobistych, które współgrają ze zdjęciami profilowymi.

Grafika do zamieszczenia w treściach na tablicy

Zamieszczając grafiki na osi czasu należałoby wziąć pod uwagę:

 • odpowiednie zilustrowanie daty założenia firmy
 • cofnięcie się w czasie i opublikowanie atrakcyjnie zilustrowanych informacji opowiadających o wdrożeniu do produkcji przełomowych dla firmy produktów lub uruchomieniu ważnych usług (w zależności od profilu firmy)
 • atrakcyjne przedstawienie obecnie oferowanych produktów i usług

Integracja protokołu Open Graph Facebooka ze serwisem internetowym firmy

Kolejnym krokiem do wykonania może być integracja protokołu Open Graph Facebooka z serwisem internetowym firmy, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystywać grafiki zamieszczone na firmowej witrynie, na przykład w ramach aplikacji konkursowych lub programach lojalnościowych.

A wy co sądzicie o tych pomysłach? Macie jakieś swoje propozycje, jak kreatywnie wykorzystać oś czasu na fanpage’u?

Źródło: DreamGrow Digital

Aktualizacja

Już wiadomo, że nowy wygląd stron marek zostanie włączony wszystkim 30 marca bieżącego roku, czyli za miesiąc. Facebook już uruchomił specjalną stronę na temat nowego wyglądu stron, gdzie już można włączyć podgląd własnych fanpage’y.

9 thoughts on “Jaką grafikę przygotować na oś czasu na Facebookowy fanpage? [Aktualizacja]

 1. Wczoraj zmieniłem wygląd swojego profilu na nowy, i od tego momentu zastanawiam się jak dodać link w tym cholerstwie. Zrobiłem screena: http://i39.tinypic.com/15exp9l.jpg (gdzie jest przycisk “link”?)

  Tak poza tym to na razie strasznie niedopracowana ta nowa wersja. Najgorsze jest to, że po załadowaniu zdjęcia w tle traci ono bardzo dużo na swojej jakości i efekt jest marny. Chętnie bym wrócił do starego wyglądu, ale teraz to już chyba nie możliwe ;(

  1. Przycisku “link” nie ma, ale jeśli wkleisz link w status to on automatycznie zamienia się na “klikalny” adres, więc z tym nie ma problemu. Co do jakości zdjęcia w tle to musisz poeksperymentować, bo widziałem już całkiem przyzwoitą jakość na nowych stronach. Myślę, że cała rzecz polega na dopasowaniu wielkości zdjęcia w pikselach. Sam zamierzam się tym pobawić dopiero w weekend, jak znajdę czas.

  2. Najlepiej zdjęcie lub grafikę wrzucaną do tła zapisać jako PNG. Wtedy gołym okiem nie widać straty jakości, jaka występuje przy JPG…

 2. Najgorsze jest to że po instalacji dodatkowej zakładki nie ma możliwości ustawienia jej jako domyślnie się wyświetlającej. Nie ma także automatycznego przeładowania się strony (np. po kliknięciu Lubię to!) tak jak to było w poprzedniej wersji

 3. Większość osób zamieniła wygląd swojej strony na timeline, który jak było mówione prędzej czy później “dopadnie” wszystkich użytkowników tego portalu. Jednak ja się powstrzymałam i całe szczęście. Słyszę jak wszyscy dookoła narzekają na nową wersję Facebooka. Jakimś sposobem (przynajmniej na razie) uniknęłam zmiany wyglądu mojego profilu, co mnie niezmiernie cieszy. Mam nadzieję, że do zmian w końcu nie dojdzie i moja strona nadal będzie wyglądać tak samo jak teraz.

 4. Podziękował :) Trafiłem dziś na tą stronę przypadkiem i widzę, że mam dużo do nadrobienia :))

 5. Ciekawy i inspirujący artykuł.Niewiele osób przyklada tak naprawdę wagę do grafiki.Prawdopodobnie dlatego że nie zna sie na tym.Tak jak ja ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno popracuje nad tym elementem wizualnym.Pozdrawiam.

 6. Bardzo fajny artykuł – przyda się, bo chcę stworzyć na swój FanPage o pisaniu prac dyplomowych, w którym chcę umieścić taką grafikę – dzięki wielkie :)

Komentarze zostały wyłączone.