Jak zaprojektować tapetę dla profilu na BLIP-ie?

Postanowiłem poeksperymentować trochę z wyglądem profilu Grafikomanii na BLIP-ie, tak aby nawiązywało ono do wyglądu samego bloga. Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić jest podmiana pliku graficznego w tle strony serwisu. Może to być na przykład fotografia odpowiedniej wielkości lub plik przygotowany przez nas samych, który będzie nadawał naszemu profilowi indywidualny wygląd. W efekcie powstał mały poradnik, jak poprawnie zaprojektować tapetę dla profilu na BLIP-ie.

Wielkości i położenie stałych elementów strony

Pierwszą rzeczą jaką trzeba było zrobić to ustalić wielkość stałych elementów strony, czyli szarego i czarnego paska na górze z główną nawigacją serwisu oraz elementu z główną treścią. Zrobiłem więc zrzut ekranu i przemierzyłem te dwa elementy. Okazało się, że górne paski mają w sumie wysokość 100 pikseli a główna zawartość serwisu zajmuje szerokość 800 pikseli. Szkic strony z wymiarami wygląda tak jak na rysunku poniżej:

Szkic strony BLIP-a
Szkic strony BLIP-a

Na szczęście oba elementy nie zmieniają swojej wielkości na różnych podstronach serwisu, ani nie zmieniają swojego położenia, co ułatwia zaprojektowanie właściwego tła. W tym miejscu należy dodać, że to co widać na rysunku to obraz ekranu w rozdzielczości 1280×1024. Tak więc użytkownicy monitorów o rozdzielczości 1024×768 będą widzieli mniej tła po bokach, natomiast ci z rozdzielczością 1440×900 – więcej. Z tego wniosek, że najbezpieczniej jest zaprojektować tapetę o wielkości 1440×1024 piksele.

Przykładowy projekt

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy przystąpić do projektowania. Poniżej znajdują się dwa rysunki – pierwszy to projekt samej tapety z uwzględnieniem wszystkich wymiarów, o których była mowa do tej pory:

Tapeta na profil w BLIP-ie w proporcjach 1440x1024 pikseli
Tapeta na profil w BLIP-ie w proporcjach 1440x1024 pikseli

Końcowy efekt po wgraniu obrazka na konto BLIP-a przedstawia się tak:

Kokpit BLIP-a z nową tapetą
Kokpit BLIP-a z nową tapetą

Aby ułatwić wam projektowanie własnych tapet na pulpity BLIP-a przygotowałem plik ZIP (a w nim plik PNG) ze szkicem strony serwisu, takim jak na pierwszym rysunku, ale w optymalnej rozdzielczości 1440×1024 (pobierz). Zachęcam do eksperymentowania. Chętnie zobaczę wasze gotowe prace na profilach BLIP-a. Zostawiajcie namiary w komentarzach :)

Jeden komentarz na temat “Jak zaprojektować tapetę dla profilu na BLIP-ie?

  1. A co jeśli strona ma więcej niż 1440piks szerokości. Tło musi być teksturą aby nie widać było łączenia.

Komentarze zostały wyłączone.