GG Pro - moje wrażenia z testów

Od kilku lat do kontaktu ze znajomymi przez Internet używam komunikatora Gadu-Gadu. Głównie, ze względu na to, że większość z nich nie zna lub nie wie o istnieniu alternatywy. Zgadzam się z głosem tych, którzy twierdzą, że GG do wersji 7 było jeszcze do zaakceptowania. Obecne wydanie, tzw. Nowe Gadu-Gadu totalnie nie przypadło mi do gustu. Przede wszystkim ma mnóstwo niepotrzebnych dodatków, a poza tym, paskudnie wygląda.

Z tego co można przeczytać we wpisie na blogu Tomasza Topy, Gadu-Gadu 10 pójdzie jeszcze dalej w mnogości swoich opcji, dlatego zacząłem się rozglądać za czymś alternatywnym, prostszym. Na pierwszy ogień do testów wybrałem komunikator GG Pro, czyli Gadu-Gadu przeznaczone dla klienta biznesowego. Obecnie jest to już program w pełni działający i ogólnie dostępny. Przed zakupem licencji możemy go sobie za darmo pobrać i przetestować przez 14 dni.

Tak też zrobiłem i ja, a o tym jak przebiegła instalacja i jak mi się z korzysta z GG Pro przeczytacie dalej. Na końcu wpisu znajduje się galeria ze zrzutami ekranowymi okien aplikacji.

Instalacja

Paczka instalacyjna “waży” ok. 14 MB. Nie wiem dlaczego, ale odniosłem wrażenie, że plik instalacyjny ściągał się bardzo wolno, no ale w końcu się udało. Na twardym dysku, aplikacja wraz z dwoma domyślnymi wtyczkami zajmuje ok 30 MB pojemności.

Konfiguracja

Następnie moim oczom ukazało się okno logowania, w którym trzeba wpisać e-mail oraz hasło. Z kolejnego okna powitalnego dowiemy się, że GG Pro umożliwia integrację z Gadu-Gadu. W tym miejscu możemy poprosić o przydzielenie nam numeru biznesowego lub, jeśli mamy już swój numer na zwykłym GG, zaznaczyć tę opcję i przejść dalej, żeby się zalogować.

W następnym oknie pojawia się menu, w którym możemy:

 • dowiedzieć się o funkcjach GG Pro
 • zarządzać swoim kontem
 • zapoznać się z przewodnikiem, obejrzeć materiały szkoleniowe oraz uzyskać pomoc

Najważniejsze z tych trzech pozycji jest zarządzanie kontem. To w nim możemy:

 • edytować swój profil
 • zakładać konta wszystkim swoim pracownikom w firmie
 • zintegrować inne komunikatory z GG Pro
 • importować listę kontaktów z takich miejsc jak Microsoft Outlook, Gadu-Gadu, ICQ, AIM

Po zakończeniu konfiguracji programu możemy zacząć…

…korzystanie z programu

W tym miejscu pora wspomnieć o wyglądzie samego GG Pro. Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale mi osobiście ta wersja komunikatora podoba się znacznie bardziej niż jego darmowy odpowiednik. Wszystkie okna utrzymane są w ciemnej, spokojnej kolorystyce (w domyślnej skórce), a ich interfejs zbliżony jest do tego jaki znamy z pakietu Microsoft Office 2007.

Zmieniono np. ikony statusów, które w GG Pro mają wygląd święcących diod zamiast słoneczka w różnej postaci.

Robocze okno aplikacji posiada cztery zakładki:

 • Kontakty – czyli po prostu listę osób, z którymi możemy rozmawiać
 • Telefon – przy pomocy którego możemy prowadzić rozmowy głosowe na komórki i telefony stacjonarne
 • Rozmowy – czyli nasze archiwum czatów, powiadomień i rozmów telefonicznych
 • Informacje – tutaj działa kanał RSS, dzięki któremu zasięgniemy nowe informacje na temat aplikacji

Na górze głównego okna GG Pro znajduje się czteropunktowe menu:

 • Ogólne – w którym:
  • możemy zarządzać prywatnymi kontaktami, szukać nowych lub importować listy kontaktów z różnych miejsc
  • rozpoczynać konferencję, wysyłać wiadomość grupową lub przeglądać historię rozmów
  • mamy dostęp do kalendarza (do złudzenia przypominającego wyglądem tego z Outlooka 2007)
 • Widok – w którym możemy sobie skonfigurować wygląd komunikatora, między innymi zmieniając skórkę
 • Narzędzia – w tym miejscu mamy możliwość zarządzania kontami naszych pracowników, gdzie jako Administrator możemy ich dodawać, dzielić na departamenty i przydzielać im różne role
 • Pomoc – czyli miejsce, w którym, jak sama nazwa wskazuje, możemy zasięgnąć pomocy w korzystaniu z programu, ale także przeprowadzić jego aktualizację i wykupić licencję

Podsumowanie

Ogólnie muszę powiedzieć, że GG Pro bardzo mi się podoba. Jest bez reklam (rano nie wita mnie reklama na pół 19-calowego ekranu), ładnie wygląda i, jak dla mnie, posiada wszystkie funkcje jakie powinien spełniać komunikator bez zbędnych bajerów i wodotrysków. W tej chwili korzystam z licencji wykupionej na jeden miesiąc ale coś czuję, że na tym się nie skończy. Jestem skłonny wydać nawet te nieco ponad 100 złotych rocznie za produkt, który spełnia moje oczekiwania.

Jeśli korzystacie z GG Pro dłużej niż ja i macie swoje spostrzeżenia na jego temat, podzielcie się nimi w komentarzach. Również osoby, które chciałyby zadać pytania, zapraszam do dyskusji :)

Zrzuty ekranowe GG Pro

Poniżej znajduje się mała galeria screenów programu.

3 komentarz(e)y na temat “GG Pro – moje wrażenia z testów

 1. Osobiście najczęściej korzystam z tlenu (jabbera), GG w pracy lub jak już muszę bo jednak sporo osób korzysta tylko i wyłącznie z GG.
  Wersja Pro rzeczywiście fajnie się prezentuje, jednak bardziej przemawiają do mnie programy, które mają możliwość podpięcia kilku kont jednocześnie. Znacznie ułatwia to korzystanie – nie ma potrzeby odpalania kilku programów jednocześnie.

Komentarze zostały wyłączone.