imphoto

Kilka dni temu znalazłem informację o nowym programie do edycji zdjęć, który pozwala na zwiększenie rozpiętości tonalnej fotografii. Aplikacja nosi nazwę imphoto i jest produktem komercyjnym. Przed zakupem możemy jednak skorzystać z wersji demo programu, pobierając go ze specjalnej strony producenta.

Postanowiłem i ja przekonać się, czy warto wydać 30 lub 100 dolarów (w zależności od wersji programu). Przetestowałem działanie aplikacji na kilku fotografiach i w dalszej części wpisu przedstawię wam jak to działa.

Działanie programu w wersji demo

Jak każdy program w wersji demo, imphoto ma w niej swoje ograniczenia. Nie dotyczą one czasu korzystania z aplikacji lecz funkcjonalności programu. I tak:

  • możemy otworzyć pliki zapisane tylko w formacie JPG, TIF, RGR, HDR i EXR
  • edytowany plik możemy zapisać tylko w formacie JPG, PNG, TIF i BMP
  • program redukuje maksymalną wielkość dłuższego boku fotografii do 500 pikseli

W wersji demo program działa bardzo prosto i intuicyjnie. Po otwarciu pliku z fotografią klikamy w przycisk “imvision” po prawej stronie i regulujemy stopień rozpiętości tonalnej zdjęcia suwakiem.

Poniżej prezentuję dwa obrazki, które ilustrują działanie imphoto. Celowo użyłem maksymalnych wartości, aby pokazać efekt.

imphoto - zdjęcie przed edycją
imphoto - zdjęcie przed edycją
imphoto - maksymalna zmiana wartości rozpiętości tonalnej zdjęcia
imphoto - maksymalna zmiana wartości rozpiętości tonalnej zdjęcia

Muszę przyznać, że efekty uzyskane nawet w tej, okrojonej wersji programu są zadowalające. Zdjęcie po przeróbce wygląda dużo lepiej niż to, które edytowałem i wywołałem w Photoshopie. Najistotniejszą różnicą jest brak jasnej poświaty dookoła obiektów o dużym kontraście. Wydaje mi się, że imphoto robi to dużo subtelniej od Photoshopa.

Podsumowanie

30 dolarów nie wydaje mi się jakąś wielką sumą do wydania za program, który bardzo dobrze się sprawdza w roli, do której został stworzony, więc myślę, że przy najbliższej okazji, kiedy będę obrabiał nową porcję zdjęć, kupię go w pełnej wersji i wtedy opiszę jego działanie dokładniej.

A może wy znacie i używacie podobne programy lub wtyczki do Photoshopa, pozwalające uzyskać efekt fotografii HDR korzystając z edycji tylko jednego, a nie kilku nakładanych na siebie zdjęć? Jeśli tak, to opiszcie je, proszę, w komentarzach :)

11 thoughts on “Jak zwiększyć rozpiętość tonalną zdjęć przy pomocy programu imphoto?

      1. Z wersji demo trudno to wywnioskować ze względu na bardzo zmniejszony rozmiar zapisywanego zdjęcia. Być może odezwie się ktoś kto używał tego programu w pełnej wersji i wypowie się na ten temat :)

  1. Dla uściślenia: Nie byłem zadowolony przede wszystkim ze względu na olbrzymie szumy (rosły chyba z kwadratem powierzchni fotki), bo w innych sprawach suwakami można było poszaleć.

Komentarze zostały wyłączone.