IntenseDebate

Ze względu na to, że blog jest dość młody i nie dorobił się jeszcze sporej liczby komentarzy, postanowiłem wdrożyć w nim nowy system komentarzy oparty o serwis IntenseDebate. W ten sposób czytelnicy bloga będą mieli większą szansę, żeby się do niego przyzwyczaić. O tym, jak przebiega instalacja systemu komentarzy “Intense Debate” na blogu opartym o WordPress’a, przeczytacie w dalszej części wpisu.

Dlaczego warto skorzystać z systemu Intense Debate?

O tym, czym jest system komentarzy Intense Debate można przeczytać, między innymi na blogach:

Dlatego ja skupię się w tym artykule na sposobie instalacji tego systemu na blogu, opierając się na własnym doświadczeniu. W sumie system ten miałem ochotę wdrożyć już znacznie wcześniej na swoich poprzednich blogach, ale powodem, dla którego tego nie zrobiłem był brak polskiej wersji językowej systemu. Od kilku dni jednak mamy możliwość ustawienia interfejsu komentarzy w języku polskim dzięki tłumaczeniu Michała.

Instalacja Intense Debate na blogu opartym o WordPress

Przyjmuję, że macie już założony swój profil w serwisie InrenseDebate.com, więc pomijam ten oczywisty fakt.

Instalację zaczynamy od dodania swojego bloga do systemu. Robimy to na stronie swojego profilu w zakładce “Manage blogs/sites” korzystając z linka “Install IntenseDebate” (patrz ilustracja poniżej).

Krok 1 - dodajemy blog do systemu Intense Debate
Krok 1 - dodajemy blog do systemu Intense Debate

Następnie podajemy pełny adres internetowy naszego bloga:

Krok 2 - podajemy pełny adres internetowy bloga
Krok 2 - podajemy pełny adres internetowy bloga

Skrypt automatycznie wykryje system, na jakim mają działać komentarze. W moim przypadku jest to WordPress, więc pojawił się komunikat wyjaśniający jak mam dalej postępować:

Krok 3 - pobieramy wtyczkę IntenseDebate
Krok 3 - pobieramy i instalujemy wtyczkę IntenseDebate

Kolejnym krokiem jest pobranie i instalacja wtyczki IntenseDebate. Klikamy więc w banner i pobieramy paczkę instalacyjną na swój komputer. Następnie rozpakowujemy wtyczkę do katalogu intensedebate i przerzucamy ją na serwer do katalogu wp-content/plugins.

W następnej kolejności przechodzimy do menu “Wtyczki” w panelu administracyjnym WordPressa i aktywujemy wtyczkę IntenseDebate. Przechodzimy do menu “Ustawienia” i klikamy w pozycję “IntenseDebate”, gdzie znajduje się panel zarządzania tą wtyczką. Na pierwszym ekranie logujemy się do systemu podając nazwę użytkownika i hasło naszego profilu w serwisie:

Krok - konfigurację wtyczki zaczynamy od zalogowania się w serwisie IntenseDebate.com
Krok 4 - konfigurację wtyczki zaczynamy od zalogowania się w serwisie IntenseDebate.com

W następnym oknie zostaniemy poproszeni o rozpoczęcie procesu zaimportowania dotychczasowych komentarzy z naszego bloga do systemu “Intense Debate”:

Krok 6 - importujemy stare komentarze bloga do systemu "Intense Debate"
Krok 5 - importujemy stare komentarze bloga do systemu "Intense Debate"

Czas importu komentarzy zależy oczywiście od ich ilości. U mnie trwało to mniej niż 5 minut. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pokaże nam się następujące okno konfiguracyjne:

Krok - konfigurujemy system komentarzy na blogu
Krok 6 - konfigurujemy system komentarzy na blogu

Pierwszą rzeczą jaką polecam zrobić jest skorzystanie z linka “Edit your blog settings on IntenseDebate.com” i zmienić język interfejsu komentarzy na polski:

Krok - zmieniamy język interfejsu komentarzy na polski
Krok 7 - zmieniamy język interfejsu komentarzy na polski

To jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze przejść do zakładki “Settings > Misc” i pozmieniać na polski napisy linkujące do komentarzy:

Krok - zmieniamy na język polski nazwy linków do systemu komentarzy
Krok 8 - zmieniamy na język polski nazwy linków do systemu komentarzy

I tu uwaga – zmiana nazwy linków nie następuje natychmiast, przynajmniej tak było u mnie. Minęło jakieś 15 minut zanim pojawiły się linki w języku polskim.

Podsumowanie

Na tym podstawową instalację systemu można uznać za zakończoną. Można dopracować zarówno jego działanie jak i wygląd korzystając z opcji dostępnych w panelu administracyjnym na naszym profilu w serwisie IntenseDebate.com, ale to już temat na inny wpis.

79 thoughts on “IntenseDebate – rozbudowany system komentarzy na blogu

 1. No i co, zadowolony jesteś z tego systemu? Ja osobiście też go sobie ostatnio zainstalowałem ale mam mieszane uczucia. Chociażby przez to że do tej pory każdy mój komentarz jakby nie patrzeć był linkiem do mojego blogu.

  1. Trudno powiedzieć jak się sprawdzi. Jak pojawi się więcej komentarzy będę mógł coś więcej na ten temat powiedzieć. Myślę, że za jakiś czas wrócę do tematu i opiszę wrażenia z administrowania tym systemem.

   Na razie mam w planie głębiej zanurzyć się w dostępnych opcjach systemu dotyczących jego wyglądu i moderacji komentarzy. Jeśli nikt nie zrobi tego pierwszy, to postaram się również opisać je na blogu.

   A co do braku linku do swojego serwisu, to owszem, tym byłem również zaskoczony. Być może da się to ustawić, ale jeszcze do tego nie doszedłem :)

   1. Ja osobiście nie znalazłem, no ale nie powiedziane że go nie ma ;) W razie jakichś odkryć możesz śmiało mnie o tym poinformować ;)

  2. Mi osobiście nie przeszkadza, to, że nie linkuję do własnego serwisu ;] Ważne, że jak najedzie się na mój avatarek, to jest link do bloga.

   To znaczy – nie specjalnie mi to przeszkadza.

   1. Mi także aż tak mocno ten fakt nie przeszkadza, po prostu przyzwyczaiłem się do innych komentarzy ;) Chociaż Piotr oszukałem Cię (nieświadomie). Na mojej stronie jakimś cudem (nie wiem jak, nie mogę dojść) mam właśnie klasyczną formę tj. nick jest linkiem do website'u a nie tak jak u Ciebie okienkiem do opisu (którego też nie mogę włączyć ;)

 2. Dzięki za podlinkowanie :-)

  Znam Cię z Blipa, nie myślałem, że prowadzisz blog, jakoś nie często o tym pisałeś (albo często pisałeś, tylko ja coś przeoczyłem? oO).

  Nie mniej jednak dzięki za link i witaj w mojej drużynie Customowego eReSeSa! ;]

  1. Ja Cię znam głównie z bloga Szymona (WPNinja) i jak przeczytałem kilka wpisów, tak już zostałem ;)

   Ten blog istnieje od tygodnia, więc miałeś prawo o nim nie wiedzieć ;)

   A podlinkowanie? Nie ma sprawy. W końcu nie tylko ja piszę bloga, więc dla mnie to naturalne zachowanie :)

 3. Właśnie skończyłem instalację tej machinerii. Drażni mnie co prawda, że zmiana nazwy linków trwa tak długo (na moim blogu niszczy to design, gdyż korzystam z wyświetlania samej liczby komentarzy), ale liczę, że to jedyne rozczarowanie póki co ;)

  1. Też miałem z tym problem :) Samo usunięcie 'komentarze' nic nie dawało. Szczerze mówiąc trochę się naszukałem aby z tego wybrnąć.

    1. Ten skrypt jest banalny w obsłudze ale pomimo to mam z nim problem. Chciałbym np wiedzieć gdzie się ustawia taki wygląd avatarów tak jak tu u Piotra (po najechaniu na avatar mamy wszelkie jego dane).

     1. 01.Logujesz się IntenseDebate.
      02. Klikasz "Sities" u góry i wybierasz swoją stronę.
      03. W "Settings" po lewej stronie klikasz "Layout" i tam są te opcje.

     2. No bez przesady ;) Tyle to ja wiem. Tylko że chyba mam coś 'głębiej' nagrzebane bo nawet mi nie wyświetla punktów usera, pomimo że mam zaznaczone/włączone ;)

 4. A umiesz może podpiąć pod nie facebooka? Bo mi te API jakoś opornie idzie…
  I czy już utworzone – może być na różnych stronach podpiętych do serwisu, czy dla każdego trzeba utworzyć nowy?

  Spodobało mi się to, więc dzięki… :)

  1. Jak tylko dotrę do pracy to to zrobię. Wczoraj mi się nie chciało, poza tym nie sądziłem że komuś to się przyda ;)

    1. No niestety, poddaję się. Kompletnie nie mam czasu aby na poważnie się tym zająć. Przykro mi. Mam za dużo pracy :/

 5. Dzięki za opis, zobaczymy jak się sprawdzi:)

  Jeśli chodzi o API do FB, to podejrzewam, że to jest bardzo podobne do np. tworzenia takiego logowania na forum (dostępne np. dla użytkowników vbulleta) więc da się zrobić;) Może sie skuszę;)

  Póki co, zobaczymy jak sobie radzi Intense

 6. Kiedyś też się zastanawiałam nad podpięciem intens'a. Szczerze mówiąc, to nie znalazłam powodu ( chyba tylko poza sprawdzeniem moich "IT skills" ) żeby się tym zająć. Zwykłe wordpresowe komnetarze u mnie wystarczą.

  1. Oczywiście, masz do tego prawo, nikt niczego nie narzuca. Ja lubię nowinki techniczne, dlatego skorzystałem z tej możliwości :) Zobaczymy jak to wszystko się sprawdzi w dłuższej perspektywie i albo już zostanę przy tym systemie albo wrócę do starego.

  1. No fakt, ładnie by wyglądało by były wbudowane przyciski do pogrubiania, pochylenia, podkreślenia i wstawiania linków… :)

    1. Zwróciłam na to uwagę, dlatego, że mój nick był już używany i musiałam dodać do niego cyfry… :P Ale okazało się, że na szczęście to co się wyświetla można zmienić. :)

 7. ID cały czas sprawia problemy. Słaba synchronizacja komentarzy z WP, a po zainstalowaniu wersji ID 2.5 nie można wysłać komentarza. Pojawia się denerwujący komunikat:
  "Sorry. There has been a connection error. The connection has timed out."
  Czy wiecie jak sobie z tym poradzić?

 8. jeśli tak wygląda blog, który nie dorobił się jeszcze licznych komentarzy, to pozostaje mi pozazdrościć tylko i podziwiać. no i jeszcze pogratulować. swoją drogą to chyba było odrobina krygowania się ze strony autora, prawda? :)
  pozdrawiam i życzę zatem jak najwięcej czytelników
  Ela

  1. Blog w tej postaci istnieje niecałe 3 tygodnie więc siłą rzeczy nie ma jeszcze tylu komentarzy ile starsze serwisy, ale cieszę się, że ilość ta zwiększa się z dnia na dzień :)

   Dzięki za miłe słowa i zapraszam ponownie :)

  1. Skoro wykupiła go firma, która jest odpowiedzialna za rozwój WordPressa to chyba nie ma innego wyjścia i doczekamy się domyślnej instalacji ID razem ze skryptem bloga.

 9. Ogólnie rzecz to ten wpis mnie w końcu przekonał do ID. Jakoś się wcześniej nie mogłem zdecydować. Póki co jestem zadowolony, działa całkiem całkiem. Jedyna bolączka na jaką natrafiłem to problemy z php 5.3 (po prostu nie działa) i brak odpowiedzi supportu. Delikatnie jednak zmodyfikowałem wtyczkę i jest chyba ok. Teraz znowu czekam na odpowiedź supportu, który dostał poprawkę by sie upewnić czy czegoś innego nie popsułem, a jeszcze o tym nie wiem ;)

  1. BoB! problem rozwiazany! opisalem go supportowi IntenseDebate a oni w przeciagu kilku godzin zorientowali sie co jest grane i rozwiazali problem jeszcze tego samego dnia! – takiego szybkiego i skutecznego supportu dawno nie widzialem :)

 10. Ostatnio po przenosinach na inny serwer, ID nie bardzo współpracuje z WP (np. nie wyświetla nowych komentarzy w widgecie). Miał ktoś podobny problem?

 11. Witam Panie Piotrze i po pierwsze gratuluję bloga!
  Mam problem z IntenseDebate. Chciałem przenieść swój blog z jednego konta (o nicku załóżmy X, z którego już nie korzystam) na nowe konto założone na obecny nick z którego piszę. Wszystko ślicznie, odinstalowałem blog na intensedebate.com, zresetowałem wtyczkę, loguję się (z poziomu ACP WordPress'a) i zdziwienie – Błąd! Nie jesteś właścicielem tego bloga!
  Blog automatycznie przypisuje mi się do starego konta i żadne próby usunięcia go (włącznie z całkowitą reinstalacją wtyczki) nie pomagają. Ma Pan bądź ktoś z komentujących jakiś pomysł na to?

 12. Rewelka zainstalowalem, a czy formularz dodawania komentarzy da się zrobić na samej górze nad komentarzami?

  1. Formularz znajduje się zawsze na końcu wszystkich komentarzy lub pojawia się automatycznie pod komentarzem osoby, na której wypowiedź chcesz odpowiedzieć (po kliknięciu w "Odpowiedz").

 13. Witam, mógłbyś mi powiedzieć jak udało Ci się doprowadzić do tego aby obok daty opublikowania posta, wyświetlała się ilość "Komentarzy" ? Chodzi mi głównie o samo słówko gdyż, u mnie na blogu zamiast słowa "komentarzy" jest angielskie "comments" i nigdzie nie mogę tego zmienić … adres bloga to webbite.pl

Komentarze zostały wyłączone.