Dropbox

Ostatnio dość intensywnie korzystam z serwisu Dropbox. Mówiąc w skrócie, jest to wirtualny dysk, dzięki któremu możemy korzystać z plików na nim umieszczonych na wszystkich komputerach, na których mamy dostęp do internetu. Istnieje również możliwość współdzielenia plików z innymi.

Prawdziwą siłą tej usługi jest, moim zdaniem, łatwość korzystania z niej, dzięki udostępnionej przez Dropbox aplikacji desktopowej do obsługi tego wirtualnego dysku. Jak to wszystko działa, dowiecie się z dalszej części wpisu.

Ile miejsca mamy do dyspozycji na dysku?

Obecnie dla nowych użytkowników, w darmowej wersji usługi oferowane są 2 GB wolnego miejsca na dysku. Możemy ją powiększyć bez opłaty nawet do 3 GB polecając ją swoim znajomym lub, na przykład, czytelnikom bloga, o czym napiszę na końcu.

Dla bardziej wymagających istnieją dwa plany taryfowe. Za 10 dolarów miesięcznie lub 100 dolarów rocznie otrzymujemy 50 GB, natomiast za 20 dolarów miesięcznie lub 200 dolarów rocznie możemy korzystać aż ze 100 GB wolnej przestrzeni na dysku.

Co dokładnie oferuje Dropbox?

Pierwszą rzeczą jaką radzę zrobić po utworzeniu swojego konta na serwisie jest zainstalowanie darmowej aplikacji do obsługi naszego wirtualnego dysku. Program obsługuje wszystkie popularne systemy operacyjne: Windows, Mac OS i Linux.

W momencie instalacji program tworzy w katalogu Moje dokumenty podkatalog o nazwie My Dropbox a w nim kolejne dwa podkatalogi: Photos i Public. Od tej chwili do wszystkich plików zapisanych w katalogu My Dropbox będziesz miał dostęp przez wszystkie komputery podłączone do internetu. Pliki można w nim umieszczać zarówno przez polecenie “Zapisz” w danym programie jak i metodą “przeciągnij i upuść” z innych katalogów na twardym dysku komputera.

Nie muszę chyba dodawać, że wszystkie zmiany dokonywane w plikach na wirtualnym dysku są uwzględniane automatycznie. W dodatku aplikacja przesyła na serwer tylko tą część pliku, w której nastąpiła zmiana, dzięki czemu oszczędzamy czas zapisu, szczególnie jeśli pracujemy na dużych plikach.

Współdzielenie plików – katalogi Public i Photos

Jeśli chcemy komuś udostępnić swoje pliki, możemy je umieścić w katalogu Public, a następnie skopiować i przesłać mailem link do tego katalogu zainteresowanej osobie. Przydaje się to szczególnie przy plikach o bardzo dużych rozmiarach, kiedy nie chcemy “zapychać” komuś skrzynki pocztowej.

Podobnie ma się sprawa ze zdjęciami. Jeśli chcemy pokazać komuś swoje fotografie, wystarczy, że katalog z nimi umieścimy w katalogu Photos, a następnie wyślemy mailem link do niego. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że przed ściągnięciem na swój komputer można obejrzeć zdjęcia w automatycznie utworzonej galerii.

Ofertę usługi bardzo obrazowo przedstawia specjalny film (komentarz w języku angielskim).

Dodatkowe miejsce na dysku za darmo

Tak jak wspomniałem wcześniej, dzięki poleceniu usługi swoim znajomym możecie powiększyć sobie przestrzeń dyskową do maksimum 3 GB za darmo. W tym wypadku korzyść jest obustronna, ponieważ za skorzystanie z linka polecającego, obie osoby dostają dodatkowe 250 MB wolnej przestrzeni.

Dlatego, jeśli uważacie, że Dropbox wam się przyda, możecie skorzystać z tego linka:

załóż konto w Dropbox

Swoim linkiem polecającym będziecie mogli się podzielić zarówno na swojej stronie jak i w serwisach Facebook i Tweeter.

Kiedy Dropbox się przyda?

Wszelkiego rodzaju usługi podobne do Dropbox-a przydają się na przykład jeśli mamy jakąś pracę do skończenia w domu, a zapomnieliśmy swojego pendrive’a. Wtedy wystarczy umieścić pliki w odpowiednim katalogu, a po uruchomieniu swojego komputera czy laptopa w domu, będziemy mogli dalej na nich pracować by gotową pracę znów mieć pod ręką w firmie. Ja osobiście właśnie w taki sposób wykorzystuję tę usługę.

9 thoughts on “Dropbox – świetne narzędzie do wymiany plików online

 1. W następnych wersjach będzie można wyłączyć pliki z synchronizacji, a co do samego folderu dropboxa można zmienić jego nazwę jak to zrobić opis tutaj:
  http://forums.dropbox.com/topic.php?id=9665

  można też synchronizować foldery spoza folderu dropboxa w sposób opisany tutaj:
  http://wiki.dropbox.com/TipsAndTricks/SyncOtherFolders

  te 2 trick’i zapewne umilą prace z dropem w znaczącym stopniu

  jeśli pomogłem załóż konto z tego linka, a dostane 250mb przestrzeni wirtualnej i Ty również: https://www.dropbox.com/referrals/NTQwMzY0MzU5

 2. konto możesz założyć ot tak mail nie musi istnieć wystarczy że w programie podasz mail zarejestrowany z reflinka kwestia zrobienia tego na komputerze innym niż Twój. Jeśli chcesz to doładuje Ci konto na dropie tylko wyślij mi swój reflink, mail do mnie masz.

 3. reflinka już sobie znalazłem jak widzisz też mam konto a jednak udało mi się doładować Tobie konto, będę wdzięczny jeśli się zrewanżujesz :)

 4. hej, poszukuje e dysku do przechowywnia zdjęć bez limitów czasowych!!! nie wiem który wybrać czy humyo czy ten o ktorym piszecie…oczywiscie interesuja mnie dyski darmowe!!!! tak zebym raz umiescila zdjecia i nie martwila sie juz wiecej o to czy musze je przenosic czy nie.pomocy pozdrawaim

 5. A ja oferuję coś zupełnie niebanalnego i poszukiwanego. Wiem, bo sam szukałem i nie znalazłem. Mianowicie mam możliwość zweryfikowania adresu email w domenie edukacyjnej. W skrócie – dostajesz 2x więcej miejsca – 512 MB zamiast 256 MB. Szczegóły pod linkiem:
  https://www.dropbox.com/edu

  Piszcie do mnie na dropbox@rymed.edu.pl
  W zamian oczekuję jedynie na 1 skuteczne zarejestrowanie z mojego linka. Może być przez wirtualną maszynę z Ubuntu.

Komentarze zostały wyłączone.