Najbardziej rozpoznawalne marki w Polsce

Siedząc z koleżanką, parę dni temu, nad kolejnym projektem oznakowania nadrukami czapki z daszkiem, zastanawialiśmy się jak umieścić na tak małej powierzchni 2 znaki, które zawierały w sobie mnóswto szczegółów i tekstu (celowo nie wymieniam tutaj nazw firm, aby nie robić kryptoreklamy).

Skłoniło mnie to do napisania tego artykułu, ponieważ wbrew pozorom, zaprojektowanie dobrego logo nie jest takie proste. Niedawno dość szczegółowo opisano ten problem na blogu Smashing Magazine w artykule Vital Tips For Effective Logo Design. Ja chciałbym się skupić tylko na tej części tekstu, która opisuje 5 cech, które powinno spełniać dobrze zaprojektowane logo.

Logo powinno być proste

Cecha pierwsza – logo powinno być proste. Prostota logo czyni go łatwo rozpoznawalnym, uniwersalnym i łatwym do zapamiętania. Powinno zawierać w sobie unikatowe elementy ale z drugiej strony nie powinno być “przerysowane”. Jako przykład takiego właśnie znaku podane jest logo Nike.

Logo powinno być łatwe do zapamiętania

Cecha druga – logo powinno być łatwe do zapamiętania. Można to osiągnąć dzięki prostocie znaku. Któż z nas nie kojarzy takich znaków jak Adidas (trzy paski), Mercedes (trójramienna gwiazda), czy Mac Donald’s (złote łuki)?

Logo powinno być ponadczasowe

Cecha trzecia – logo powinno być ponadczasowe. Projektując znak firmowy przyjrzyj się mu i odpowiedz sobie na pytanie: czy będzie on tak samo efektowny za 10, 20, 50 lat? Jako przykład logo, które przetrwało “próbę czasu” autorzy przytaczają znak londyńskiego metra.

Logo powinno być uniwersalne

Cecha czwarta – logo powinno być uniwersalne. Oznacza to ni mniej ni więcej, że znak powinien być zaprojektowany tak, aby można było go wykorzystać na wiele różnych sposobów (druk na papierze, tkaninie, folii, reklamie wielkoformatowej, wizytówkach, papierze firmowym, grafika na stronie internetowej, itd.). Wszystko to sprawia, iż logo powinno być projektowane zawsze w wersji wektorowej. Taka postać, w przeciwieństwie do wersji bitmapowej, jest łatwo skalowalna bez utraty jakości.

Kiedy projektujesz logo, zastanów się, czy będzie ono wyglądać równie efektownie, gdy będzie wydrukowane:

 • w jednym kolorze
 • w negatywie (jasny kolor na ciemnym tle)
 • w rozmiarze znaczka pocztowego
 • w rozmiarze bilbordu na ulicy

O tym, jak ważne jest przygotowanie do druku pisałem swego czasu w artykule 5 zasad, jak poprawnie przygotować grafikę do druku?

Warto, jak to sugeruje autor artykułu, rozpocząć projektowanie logo od wersji czarno-białej, zwracając uwagę na jego kształt, a potem dopiero zmieniać mu kolory. Należy przy tym nie przesadzać z ich ilością, mając na uwadze późniejsze koszty druku takiego znaku (najlepiej wyglądają znaki w dwóch, maksimum trzech kolorach). Należy unikać stosowania przejść tonalnych (raster), które nie zawsze są możliwe technicznie do odtworzenia (np. w hafcie).

Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na ilość tekstu w logo. Powinno być go jak najmniej, aby równie dobrze wyglądał na reklamie wielkoformatowej jak i w nadruku czy w hafcie na odzieży. Czy wiesz, że litery w sitodruku i w hafcie, które mają mniej niż 5 mm wysokości stają się nieczytelne? Wpływ na to ma nierówna struktura tkaniny (splot) oraz, w przypadku haftu, grubość użytej nitki.

Logo powinno być zrozumiałe dla odbiorcy

Cecha piąta – logo powinno być zrozumiałe dla odbiorcy. Zastanawiając się nad projektem logo, należy zwrócić uwagę na to, czy jego “wymowa” jest odpowiednia dla firmy, którą reprezentuje. Jako nieprawidłowe logo podany jest przykład, gdzie nazwa kancelarii prawniczej napisana jest czcionką wyglądającą jak ręczne pismo małego dziecka. Takie logo na pewno nie doda prestiżu firmie. Taka czcionka powinna być użyta w logo sklepu dla dzieci a nie w nazwie banku czy instytucji prawniczej. Czy wiesz już o co mi chodzi?

Jednocześnie znak nie koniecznie powinien mówić bezpośrednio, czym zajmuje się firma, którą reprezentuje. Gabinety stomatologiczne nie muszą mieć w swoim logo zęba, restauracje – jedzenia, a fabryki mebli – mebli. Popatrzcie: czy firma Apple zajmuje się przetwórstwem owocowym? Czy Mercedes, Opel, Citroen i inne koncerny samochodowe mają w swoim logo zarys auta? Nie, a jednak ich znaki są kojarzone z tym, czym się zajmują.

A Ty jak uważasz? Jakie jeszcze cechy, według Ciebie, powinno spełniać dobrze zaprojektowane logo?

Ilustracja: Orlen, PKO BP, TP SA, Bank Pekao – najcenniejsze marki w Polsce (Gazeta.pl)

10 thoughts on “5 cech, które powinno spełniać dobrze zaprojektowane logo

 1. Fajny blog . ;d
  Pomógł mi na informatyce .
  I zdaję mi się ,że powinno być jeszcze mało kolorów .:D

 2. Spójrz teraz na logo swojej firmy i zastanów się ilu zasadom sprzeniewierzyli się jego autorzy.

 3. witam ja tez chce utworzyc logo dyskoteki i niewiem jak czy moze mi ktos pomoc

 4. Wszystko ładnie napisane, poprawnie. Jednak nie zgodzę się z jedną kwestią, a raczej dwoma, powiązanymi jednak jednym skutkiem myślowym. Otóż piszesz, że ważna jest prostota logo i niejednoznaczność interpretacji logo, podając za przykład znane i kojarzone przez wszystkich marki. Uważam, że to błąd myślowy z Twojej strony, gdyż podane przez Ciebie przykładowe marki, a raczej ich loga, kojarzone są prędzej z powodu swojej potęgi, aniżeli błyskotliwości znaków firmowych. Osobiście uważam, że jakość wielu, o ile nie większości znanych marek, które podałeś również za przykłady, nie jest najwyższa i pozostawia wiele do życzenia. Gdyby nie potęga tych firm, wątpię czy ktoś zapamiętałby często mdłe loga ich marek.

Komentarze zostały wyłączone.