Sposoby na praktyczne zaprojektowanie stopki strony lub bloga

Od jakiegoś czasu stopki serwisów internetowych znacznie się rozrosły i można w nich znaleźć dużo więcej informacji niż tylko prawa autorskie. Przy okazji odświeżania wyglądu swojego bloga starałem się przeczytać jak najwięcej artykułów mówiących o nowoczesnym projektowaniu tej części witryn internetowych jak również podglądać gotowe już rozwiązania w poczytnych blogach o grafice.

Z dalszej części wpisu dowiecie się jakie elementy strony internetowej warto umieszczać w stopce aby stała się ona użyteczna dla osoby odwiedzającej witrynę. Lista ta nie obejmuje wspomnianych już praw autorskich, które niezmiennie mają w niej swoje miejsce.

Elementy najczęściej umieszczane w stopce

Mapa strony

W zależności od charakteru serwisu będzie ona różna. Na blogach bardzo często jest to lista kategorii artykułów, archiwum wpisów z podziałem na miesiące lub chmura tagów. Na stronach firmowych i usługowych jest to zazwyczaj lista najważniejszych stron z całej witryny.

Ostatnie wpisy

Element spotykany szczególnie na blogach, który potencjalnie może wydłużyć wizytę czytelnika poprzez zainteresowanie go najnowszymi wpisami po skończonej lekturze tego, którego właśnie czytał. Metoda podobna do listy “powiązanych artykułów” bezpośrednio pod tekstem wpisu.

Ostatnie komentarze

To również element najczęściej umieszczany w stopce na blogach po to, aby zainteresować czytelnika najnowszymi wypowiedziami i skłonić go do odwiedzenia powiązanego z nimi artykułu.

Lista zaprzyjaźnionych blogów – tzw. blogroll

Chyba nie wymaga to zbyt szerokiego komentarza. Jest to po prostu lista blogów, które najczęściej czytamy i tym samym polecamy ich lekturę innym.

Krótka informacja o autorze i kontakt

Nazwa mówi sama za siebie. Element taki zawiera przeważnie małe zdjęcie i zwięzłą informację na temat autora strony oraz “klikalny” adres mailowy. Jest to wygodna i szybka metoda kontaktu, bez zbędnego szukania odpowiedniej strony w serwisie, np. z formularzem kontaktowym, która i tak powinna być zawsze.

Minigaleria z serwisu Flickr

Jest to element spotykany najczęściej na blogach o tematyce fotograficznej lub fotoblogach. Dzięki różnym wtyczkom można tu umieścić małą galerię zawierającą miniatury najnowszych fotografii, które umieściliśmy na swoim profilu w serwisie Flickr.

Link “do góry”

Taki link jest przydatny szczególnie na długich stronach, wymagających przewijania, gdy nagłówek ginie nam z ekranu. W prawdzie jest możliwość szybkiego powrotu na górę strony poprzez kombinację klawiszy Ctrl + Home, ale nie każdy o tym musi wiedzieć ;)

Powtórzone menu główne witryny

Umieszcza się je tam z tego samego powodu jak link “do góry” – aby użytkownik, który przewinie stronę na sam dół mógł mieć szybki dostęp do głównego menu serwisu bez wracania się na górę.

Mam nadzieję, że ta lista pomoże w zaprojektowaniu pięknych i użytecznych stopek blogów i serwisów, szczególnie początkującym webdesignerom :)

2 komentarz(e)y na temat “Sposoby na praktyczne zaprojektowanie stopki strony lub bloga

  1. Prosze o polecenie jakiegos programu to tworzenia templatow wordpress z opcja generowania linku autorskiego w stopce.Prosze o pomoc

  2. A jeszce jedna opcja,,najlepiej gdyby tel nik autorski byl zakodowany, ta kwidzialem na innych templatach, tak aby potencjalny uzytkownik nie mogl go usunac

Komentarze zostały wyłączone.