Dailymotion? Vimeo? YouTube? - który serwis wideo najlepszy?

Prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku uda mi się wymienić mój obecny korpus (Canon EOS 350D) na coś nowszego (najprawdopodobniej będzie to EOS 500D lub EOS 50D). Wtajemniczeni wiedzą, że EOS 500D, oprócz robienia zdjęć, pozwala na nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości HD. Skoro producent wyposażył sprzęt w taką “umiejętność” to żal byłoby z niej nie skorzystać i nie sprawdzić jego możliwości w tej kwestii.

I tu powstaje pytanie: który serwis internetowy pozwalający na dzielenie się filmami wideo w sieci jest najlepszy, nie tylko dla widza, ale przede wszystkim dla aktywnego użytkownika? Postanowiłem przyjrzeć się od tej strony i wybrałem do testów trzy, chyba najbardziej popularne witryny: Dailymotion, Vimeo i YouTube.

Ile mamy miejsca na pliki z filmami? Jak długie filmy możemy wgrywać? Jaką wielkość i jaki format plików możemy zamieszczać w danym serwisie? O tym wszystkim dowiecie się z dalszej części wpisu.

Dailymotion

W Dailymotion możemy zgrywać do naszego profilu filmy o długości do 20 minut. Pliki nie mogą być większe niż 2GB. Jeśli chcielibyśmy ładować pliki większe i w rozdzielczości HD musimy osiągnąć status tzw. Motionmaker’a. Aby tego dokonać trzeba spełnić określone warunki. Wiąże się to, między innymi z wysłaniem filmu, który podlega ocenie przez “tajemniczy” zespół Dailymotion. Formaty plików, które możemy wgrać na serwer Dailymotion to: MP4, WMV, MPEG, AVI, DV, 3GP, FLV.

Vimeo

W Vimeo sprawa wielkości plików, które możemy wgrać na serwer rozwiązana jest inaczej. Jako użytkownicy standardowego, darmowego konta, możemy ładować tygodniowo pliki, które w sumie zajmują nie więcej niż 500MB oraz 1 plik w standardzie HD. W każdą niedzielę limit ten jest odnawiany.

Znacznie więcej możliwości oferuje konto Vimeo Plus. Oczywiście jest ono płatne (10 dolarów miesięcznie lub 60 – rocznie). Po opłaceniu konta możemy tygodniowo wgrywać pliki, które w sumie zajmują do 5GB na serwerze (z ograniczeniem wielkości jednego pliku do 1GB). Nie mamy za to żadnych ograniczeń jeśli chodzi o standard HD. Każdy z pięciu wgrywanych filmów w tygodniu może być w tym formacie.

Dosyć duży wybór mamy, jeśli chodzi o dostępne formaty plików. Możemy wgrywać filmy w formacie: 3G2, 3GP, 3GP2, 3GPP, ASF, ASX, AVI, DIVX, MTS, M2T, M2TS, M2V, M4V, MKV, MOV, MP4, MPE, MPEG, MPG, OGG, WMV.

YouTube

W YouTube maksymalna wielkość pliku wideo nie może przekroczyć 2GB. Film nie może też trwać dłużej niż 10 minut. Z informacji dostępnych w pomocy serwisu wynika, że najlepszymi formatami plików wideo do przesłania są MPEG-2 i MPEG-4. Chyba sami przyznacie, że to zadziwiająco skromna liczba.

YouTube nie oferuje konta płatnego z większymi możliwościami.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę maksymalne możliwości EOS-a 500D jeśli chodzi o nagrywanie filmów, czyli: długość fimu – 30 minut, wielkość pliku: 4GB, to żaden z powyższych serwisów nie spełnia warunków do publikacji w nim plików wideo nagranych tą lustrzanką. Pomijając ten fakt w mojej ocenie najlepsze będzie Vimeo, na drugim miejscu Dailymotion, a trzecie YouTube.

Pozostaje jeszcze kwestia wygody pracy przy wgrywaniu filmów na serwer, ale o tym będę mógł napisać dopiero wtedy jak będę miał materiał nadający się do opublikowania w sieci.

Jestem ciekaw jakich Wy używacie serwisów do publikacji wideo. Czy jest to któryś z wymienionych przeze mnie, czy zupełnie coś innego? Czekam na Wasze opinie w komentarzach :)

26 thoughts on “Dailymotion? Vimeo? YouTube? – który serwis wideo najlepszy?

 1. Patrząc tylko po ofercie nie da się ukryć, że Youtube prezentuje się najgorzej z wymienionych serwisów. Najmniejsza oferta jeśli idzie o pliki, chociaż limit uploadu większy niż w Vimeo. Mimo wszystko ilość użytkowników powala.

  1. To prawda. Mimo swojej ograniczonej oferty społeczność YouTube jest ogromna w porównaniu z pozostałymi serwisami. Jednak marketing i wielkie G, które stoi za serwisem robią swoje.

 2. Miałem napisać tekst na ten temat, ale już nie muszę :)

  Nagraliśmy ze znajomymi głupkowaty film krótkometrażowy (30 minut). Kamera jakiej użyłem do tego przedsięwzięcia jest na dzień dzisiejszy na jednej z najniższych półek, choć to Sony.
  Po obróbce i montażu film trwał (jak już wcześniej wspomniałem 30 minut) i ważył 600mb (plik.avi). Żaden serwer nie chciał go przyjąć!
  Vimeo – plik zbyt duży.
  Youtube – film zbyt długi.
  Dailymotion – film zbyt długi.

  Film więc wrzuciłem na Sevenload i… okazało się, że jest błąd, plik nie chce się wgrać (oczywiście błąd musiał wyskoczyć, kiedy pasek stanu wysyłania wskazywał 100%!). Błąd ten pojawił się dwukrotnie (a zaznaczam, że 600mb przy moim łączu wysyła się 5-7h). Na jakimś forum wyczytałem, że to typowe dla Sevenload, że przy większych plikach ten błąd wyskakuje. Podzieliłem więc film na dwie części (film właściwy + making of, kolejno 20 minut = 450mb i 10minut = 150mb) i już w końcu (po tygodniu!!!) udało mi się wrzucić moje dzieło do sieci.

  Dlatego polecam Seveload. A z opisanych przez Ciebie Piotrze oczywiście Vimeo (nie ukrywam, że design playera ma dla mnie duże znaczenie!)

  1. Ciekawe czy i ja będę miał takie przygody. Pożyjemy, zobaczymy. Z chęcią przyjrzę się Sevenload, bo szczerze mówiąc nie słyszałem o nim wcześniej.

   P.S. Jak to dobrze czasem kogoś wyprzedzić ;)

 3. “Film nie może też trwać dłużej niż 10 minut”
  Co!? Na Youtube widziałem wiele filmów dużo dłuższych. Ja polecam youtube. Może nie ma tam zbyt wielu funkcji, ale wszystko działa szybko i wszystko jest przejrzyste.

  1. Filmy dłuższe niż 10 minut na youtubie to już przeszłość. Kiedyś można było mieć konto premium czy coś takiego (nie pamiętam warunków jego uzyskania), ale już jakiś czas temu wycofali się z tego i żaden z użytkowników nie może wgrywać tam dłuższych niż 10 minut filmów (nie wiem czy te konta, które kiedyś miały taką możliwość dalej ją posiadają). Zapewne inaczej traktowane są duże firmy, które mają własne kanały na yotube, ale o tym się nie ma co wypowiadać bo to nie na temat

   1. owszem może tylko trzeba co najmniej sto widzów na youtube mieć a potem dowolne długie filmiki możesz wrzucać sam mam konto i wiem. youtube jest najlepszy bo najwięcej ludzi to zna i ogląda tam produkcje a na tych innych nawet nikt o nich nie słyszał i ciężko wyrobić sobie dobrą markę po za youtubem ( wiecie jaki jest największy minus yt ? walki neosów i zgłaszanie filmów na pałę za co je kasują i banują dla tego yt jest dość ciężkie z uwagi na to że dzieci z dostępem do neta ten serwis rujnują )

 4. Oprócz tego ile miejsca oferują dane serwisy proponował bym sprawdzić czy i jak serwisy pozwalają osadzać pliki na www (w tym jako bezpośrednie ścieżki do pliku) oraz jak mocno interweniują (np wstawianie reklam, czy interwencja w sam utwórz poprzez jego usunięcie, czy usunięcie ścieżki audio via youtube.pl

 5. Ochman: jak długi film to google video (są tam filmy ponad godzinę, więc wrzucać chyba można)

  1. Mam prośbę w kwestii porządkowej: jeżeli chcesz ustosunkować się do czyjejś wypowiedzi skorzystaj z opcji "Odpowiedz" pod danym komentarzem :)

 6. Witam,
  Od lat używałem YouTube, ale ograniczenie do 10 minut mnie zniechęciło, a także jego popularność – tzn. poziom komentarzy użytkowników. Dlatego przeniosłem się na Vimeo, które odpowiada mi głównie swoją społecznością, ale także wygodą, przejrzystością. I gdyby ciut mniej kosztowało, to wykupiłbym usługę Vimeo Plus.
  Z drugiej strony jeśli robisz więcej niż jeden film w tygodniu albo zależy ci na dużej publice, to polecam YT. Jeśli robisz film nie częściej niż raz w tygodniu i zależy ci na tym aby się rozwijać jako twórca, to Vimeo. A jeśli masz kasę to Vimeo Plus.
  A z nowości Vimeo Plus ma opcję full HD – czyli 1920×1080, zamiast 720p czyli 1280×720.
  Szukałem też Video Google, ale nie znalazłem, czyżby się wycofał po przejęciu YT?

 7. Ja korzystam zarówno z YouTube jak i Dailymotion a nawet jeszcze z Wrzuty.Wrzuta to nieporozumienie bo niesamowicie psują jakość-audio owszem ale video do niczego.YouTube przyjmuje WMV,Mpeg,FLV a czy coś poza tym nie wiem ale obowiązuje ogromna cenzura treści erotycznych i można stracić bezpowrotnie konto za kawałek piersi,pośladka czy nawet jakieś "niemoralne"słówko,poza tym jest o.k-niesamowita ilość użytkowników i łatwość wrzucania.Z Dailymotion już wyższa matematyka – cenzura właściwie nie obowiązuje ale jest zasadnicze ale…Otóż…trudno znaleźć mp3 do którego nie mają zastrzeżeń ponieważ w większości następuje odrzucenie filmu a jako argument podają brak praw autorskich do muzyki,ja w jednym ze swoich filmów wielokrotnie zmieniałam muzykę i chyba dopiero za 8-mym razem udało mi się wrzucić.Cudowna jakość HQ jest zawsze z urzędu na Facebooku ale tam ludziska filmów raczej nie oglądają.Wniosek prosty-nigdzie nie ma dobrze i trzeba sobie wybrać mniejsze zło

 8. Vimeo, do YouTube, to jak porównywanie kałuży do oceanu. (to cytat) xD
  W Vimeo jest 10 razy mniej filmów i funkcji niż w YouTube. Pominąłeś wiele zalet do YouTube. YouTube jest chyba najpopularniejszych i najlepszym w internecie serwisem.

  1. Jak to mówią, jeśli coś jest aż tak masowe to niestety jest gó… Vimeo góruje na Youtube pod wieloma względami, przyjemnością z korzystania, możliwościami uploadu i prezentacji wgranego materiału itd. Jeśli natomiast uważasz, że Youtube jest lepsze bo ma większą ilość użytkowników to zapewne podobnie chwalisz produkty firmy Microsoft, bo przecież też mają najwięcej użytkowników…. Wracając jednak do argumentów, to niestety ilość użytkowników youtube stanowi właśnie piętę achillesową tego portalu, ponieważ wymusza ona właśnie wprowadzanie limitów, takich jak 10 minutowe filmy, czy cenzura. Nie twierdzę, że youtube jest całkowicie do niczego, ale po prostu jego przeznaczenie jest zupełnie inne. Vimeo jest skierowane przede wszystkim do amatorskich filmowców, natomiast youtube dla zwykłych użytkowników pragnących coś tam wrzucić. Zatem jeśli chcesz trzymać się przenośni, to porównywanie Vimeo do Youtube to jak porównywanie Mercedesa do Fiata – pewnie, że "użytkowników:" tej drugiej marki jest więcej, ale co z tego, skoro Merecedes jest lepszy.

   1. nie prawda na yt nie ma limitów długości filmów, a jedyne bany i usunięte filmy można mjec jak używasz muzyki jakiś autorów czyli takich oryginalnych albo od wojen neosów które ten serwis i artystów tam rujnują sam mam konto i sam sie też w przekonałem w zeszłym roku

 9. Ja muszę się również zgodzić z wieloma przedmówcami, że Vimeo jednak prezentuje wyjątkowy standard – pomijając możliwości techniczne – ładny plajer, wysuka kultura społeczności, bardziej “artystyczny” – profesjonalny wizerunek (to też jest ważne, gdy publikujesz na Vimeo traktują Cię poważniej). Natomiast zwróciłbym uwagę na wspomnianego tylko przez kogoś fejsbóka. JESZCZE niewiele osób ogląda tam filmy, to prawda, ale jest to największa bezwzględnie społeczność, daje ogromne możliwości techniczne (mnóstwo aplikacji pozwala właściwie dowolnie modyfikować profil) ale co chyba najważniejsze daje gigantyczne możliwości marketingowe.

  Ja swoje filmy publikowałbym jednocześnie na Vimeo i na FB (tworząc np. profil mojej wirtualnej wytwórni) – mamy w ten sposób dobry branding i wysokie walory techniczne.

  Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga :)

 10. Nie rozumiem dlaczego Vimeo wygrywa wg. Was i autora tekstu. Oferuje przecież ograniczone możliwości wgrywania plików (czymże jest 500mb? Kilkuminutowe HD?)… Chyba że piszecie o koncie premium – ale autor tekstu powinien podkreślić ten fakt, że najlepsze jest VIMEO PLUS czyli konto PŁATNE. Jeśli chodzi o YouTube, istnieje możliwość wgrywania długich filmów video jeśli zdobędzie się uprawnienia partnerskie. (http://support.google.com/youtube/bin/answer.py?hl=pl&answer=71673)
  YouTube tylko proponuje formaty MPEG-2 i MPEG-4 jako te, które nie będą katowane przez programy przetwarzające, renderujące i kompresujące te filmy na serwerach Google, aczkolwiek nie jest nigdzie napisane, że innych plików wrzucać nie można (ja wrzucałem mov oraz wmv i też było ok). Co z tego, że na pozostałe dwa serwisy można wrzucać /niby/ więcej typów plików, skoro poddane zostają one kompresji i zmianie formatu?
  W YouTube bez żadnych opłat można wrzucać pliki do 20GB pod warunkiem używania przeglądarki Chrome lub Firefox.
  Przed kolejnymi publikacjami tworzenia rankingów, proponuję zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi każdego z serwisów, zamiast siać niepotrzebną panikę. Niepotrzebnie też niektórzy tu z komentujących, piszą o jakimś “marketingu”, jakiejś “marce”, itd. nie mając zielonego pojęcia o zasadach funkcjonowania tych serwisów, a także powodu, dla którego YouTube ma największą ilość użytkowników. Nie tylko jest to serwis z najlepszymi parametrami oferowanymi ZA DARMO dla użytkownika, ale również serwis, z największą liczbą użytkowników, a więc największą ilością potencjalnych widzów Waszych filmów. Jeśli dla kogoś ważniejszy jest wygląda odtwarzacza (który na YT można dowolnie modyfikować, można też pobrać SDK playera a także odpowiednie style CSS na własną stronę) niż to, ile osób obejrzy przesłaną przez Was treść, to gratuluję dobrego poczucia humoru…

 11. yt jest najlepsze. bo najbardziej znane . troche sie czepiaja do praw autorskich , i erotyki .
  dailmotion jest fajne .ale jakos nie ma takiej magii jak yt i nie ma tam tylu ludzi i wogole za to mozna dawac co sie chce .

Komentarze zostały wyłączone.