FotoIndex

Wczoraj dostałem informację od twórców internetowego magazynu fotograficznego FotoIndex o możliwości pobrania najnowszego, szóstego numeru, który zamyka pierwszy rok istnienia wydawnictwa.

Najlepsze, moim zdaniem, pozycje szóstego numeru FotoIndex-u

Obecny numer to aż 91 stron wypełnionych fotografiami różnych autorów. Obejrzałem cały magazyn i osobiście polecam trzy fotoreportaże:

  • “Zagubiony na armeńskich drogach” Jana Brykczyńskiego
  • “Pietrowice Wielkie” Marcina Tomalki
  • “Rikszarze” Adama Pańczuka

Dlaczego akurat te? Nie jestem jakimś wielkim fanem fotografii reportażowej, ale za to mam sentyment do czarno-białych zdjęć, które, moim zdaniem, w tej dziedzinie sprawdzają się świetnie. Dowodem tego są wybrane pozycje.

Rikszarze - Adam Pińczuk

Informacja prasowa

Poniżej publikuję treść informacji prasowej, jaką przekazali mi wydawcy magazynu FotoIndex:

Tematem przewodnim szóstego numeru Magazynu FotoIndex jest droga. Jak można przeczytać we wstępie autorstwa Michała Zawady: “Droga w fotografii to nie tylko świadectwo podróży, to także wyprawa do wnętrza ludzkiego ciała, umysłu, duszy czy pamięci.” Zaprezentowano bowiem zapisy podróży w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak ma to miejsce w otwierającym numer materiale Jana Brykczyńskiego pt. “Zagubiony na drogach Armenii”. “Hostel Interwencyjny Stacja” Piotra Koszczyńskiego to droga w obszarze ludzkiego dramatu, codzienna walka streetworkerów i wolontariuszy o dzieci z Dworca Centralnego. Kolejny materiał to relacja Tomka Goli z uhoronowanej wyróżnieniem w Kolosach 2008 trzytygodniowej “Wyprawy Minkebe”. “Pietrowice Wielkie” Marcina Tomalki prezentuje ujęcie drogi na dwóch płaszczyznach: dosłownej w postaci procesji konnej i religijnej. Podobną dwoistość drogi ukazuje Michał Łuczak w “Marszu żywych”: przemierzana powoli droga do miejsca pamięci, jak i wobec samej ludzkiej pamięci. Zdjęcia Adama Pańczuka ukazują reporterskie spojrzenie na ludzi, dla których droga jest sposobem zarobku – rikszarzy z Delhi. Numer zamykają fotografie Jerzego Wierzbickiego z Bliskiego Wschodu, tematycznie podobne do materiału otwierającego, a jakże inne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szóstym numerem Magazynu FotoIndex, który można pobrać w formie pliku PDF ze strony http://fotoindex.org

Redakcja Magazynu FotoIndex
Dorota Kuchna
Paweł Repetowski
Aleksander Wasilewski