My Opera i Opera Unite

Kilka dni temu zainstalowałem najnowszą wersję przeglądarki Opera (wersja 10.10). Przy okazji założyłem sobie profil w serwisie My Opera i zacząłem testować nowe narzędzie o nazwie Opera Unite. W dalszej części wpisu podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami z testów.

My Opera

Podstawowe funkcje jakie oferuje nam My Opera nie odbiegają od innych serwisów społecznościowych. Możemy więc na swoim profilu:

 • prowadzić bloga
 • wstawić zdjęcia do galerii (1GB wolnego miejsca na serwerze)
 • zapraszać znajomych i wymieniać z nimi korespondencję
 • tworzyć nowe lub przyłączać się do istniejących już grup
Strona użytkownika My Opera
Strona użytkownika My Opera

Najmocniejszą stroną członkostwa w My Opera jest dostęp do platformy Opera Unite.

Opera Unite

W ramach testów usługi postanowiłem skorzystać z sześciu promowanych aplikacji.

Strona z popularnymi aplikacjami Opera Unite
Strona z popularnymi aplikacjami Opera Unite

Media Player

To bardzo prosty odtwarzacz muzyki. Prosty zarówno w obsłudze (można tylko rozpoczynać, przerywać i zatrzymywać odtwarzanie, nie ma nawet regulacji głośności) jak i funkcjonalności (utwory można wgrywać tylko do jednego katalogu).

File Sharing

To aplikacja podobna do opisywanej przeze mnie kiedyś usłudze Dropbox, czyli wirtualnego dysku do przechowywania plików i dzielenia dostępu do nich z innymi, ale również bardzo prosta i jej funkcjonalność na pewno nie skusi mnie do przesiadki z Dropboxa czy Box.net.

Photo Sharing

Jak sama nazwa wskazuje, wgrywamy zdjęcia na serwer i pokazujemy je innym. Usługa również nie rewolucyjna. Daleko jej do takich serwisów jak Flickr czy chociażby Picasa.

Whiteboard

Whiteboard to wirtualna tablica, na której możemy pisać wirtualnymi flamastrami. To chyba najbardziej oryginalna aplikacja z całej szóstki. To co napiszemy na tablicy możemy zachować w formie zrzutu ekranu. Jednak pisanie na niej za pomocą myszki nie jest najlepszym pomysłem ;)

File Inbox

Idea podobna do File Sharing, nic specjalnego.

Stream media

Dzięki tej aplikacji możemy dzielić się z innymi plikami multimedialnymi, zarówno audio jak i video. I znów wykonanie i funkcjonalność bardzo słabe. Zastanawiam się dla kogo jest ten program jeśli mamy takie serwisy jak Vimeo czy YouTube.

Podsumowanie

Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, że w sieci istnieje wiele lepszych odpowiedników aplikacji oferowanych w Opera Unite. Zastanawiam się więc do kogo adresowane są te programy? Ja w każdym razie nie znalazłem tutaj niczego, co mogłoby mnie zatrzymać na dłużej i skłonić do korzystania, z któregoś z nich w większym stopniu niż tylko test.

A wy jakie macie zdanie o Opera Unite? Znaleźliście jakąś aplikację dla siebie?

6 thoughts on “Testuję My Opera i Opera Unite

 1. "Stream media ;Zastanawiam się dla kogo jest ten program jeśli mamy takie serwisy jak Vimeo czy YouTube….."

  – litości… nic nie zrozumiałeś :P

  1. Idea może słuszna, ale ja, ze względów bezpieczeństwa, wolę udostępniać takie pliki poprzez serwisy dedykowane, czyli m. in. Vimeo, YouTube, czy chociażby Dropbox. Może jestem konserwatywny, ale tak to oceniam z mojego punktu widzenia ;)

 2. hmmm a ja myśle, że Opera cały czas idzie naprzód, doskonali swoją przeglądarkę, daje nowe możliwości użytkownikom. to dopiero początek myOpera i Opera Unit. Zaczynają od prostych dodatków, bez rewelacyjnych i rozbudowanych opcji, ale mam nadzieję, że z czasem i każdą następną wersją się to zmieni na lepsze:) sama przegladarka Opera jest swietnym produktem inadal jest ulepszana:)

 3. zgadzam się z Kamilem .. Od czegoś trzeba zacząć a jeśli opera zbliży się znacznie do porównywanych z jej funkcjami serwisów to w sumie stanie się lepsza od nich bo będzie oferować większe możliwości niż każdy z serwisów z osobna.
  Opera szuka nowych alternatyw rozwoju i to jej się chwali. Bardzo miło z ich strony że każdą nową opcje dodają jako możliwość korzystania a nie przymusowy dodatek… nie podoba się to nie uruchamiaj – prosta sprawa. może kolejna wersja bardziej przypadnie ci do gustu. Jak już wcześniej napisałem- od czegoś trzeba zacząć.

Komentarze zostały wyłączone.