DISQUS

Z czystej ciekawości, dla porównania schematów działania z Intense Debate, zainstalowałem na swoim testowym blogu system komentarzy DISQUS. W dalszej części wpisu przedstawię wam proces instalacji i wstępnej konfiguracji DISQUS-a.

Instalacja systemu DISQUS na blogu opartym o WordPress-a

  1. Jeśli korzystamy z WordPressa w wersji 2.7 lub wyższej to w panelu administracyjnym bloga przechodzimy do zakładki Wtyczki, klikamy Dodaj nową i w wyszukiwarce wtyczek wpisujemy Disqus Comments. Instalujemy wtyczkę o nazwie DISQUS Comment System. W przypadku starszej wersji WordPressa, pobieramy paczkę instalacyjną z wtyczką i rozpakowujemy ją do katalogu plugins naszego bloga.
  2. Następnie przechodzimy od razu do ustawień wtyczki, gdzie w pierwszym kroku logujemy się do naszego profilu w serwisie DISQUS.com.
  3. Po zalogowaniu się na nasz profil, korzystając z linka przechodzimy do dodania naszego bloga do serwisu DISQUS.com. Podajemy przy tym jego pełny adres internetowy (razem z http://), tytuł bloga oraz jego skróconą nazwę, która będzie używana w adresie strony profilu naszego bloga na DISQUS.com. Adres ten ma postać nazwabloga.disqus.com.
Dodajemy bloga do serwisu DISQUS.com
Dodajemy bloga do serwisu DISQUS.com
  1. Kolejny krok to wstępna konfiguracja systemu komentarzy. Możemy w niej wybrać język interfejsu użytkowników (od niedawna jest również polski dzięki Maciejowi Płońskiemu), serwisy, za pośrednictwem których użytkownicy mogą logować się do systemu komentarzy (żeby napisać komentarz nie trzeba mieć profilu ani na stronie DISQUS.com, ani na żadnym z wymienionych serwisów społecznościowych) oraz włączyć takie funkcje jak komentarze wideo z wykorzystaniem serwisu Seesmic, trackback, ochrona antyspamowa Akismet oraz reakcje na Twoje posty w serwisach społecznościowych takich jak Twitter, FriendFeed, Digg, YouTube, itp.
Wstępne ustawienia systemu komentarzy DISQUS
Wstępne ustawienia systemu komentarzy DISQUS
 1. Jeżeli instalujemy system DISQUS na blogu, który ma już komentarze, to możemy wchodząc w zakładkę Advanced zaimportować je do profilu naszego bloga w serwisie DISQUS.com.

Na tym instalację systemu DISQUS możemy zakończyć. Pozostaje jeszcze możliwość dostosowania wyglądu komentarzy do reszty bloga. Można to zrobić wybierając jeden z trzech domyślnych szablonów lub wgrać swój plik CSS ze stylami.

Podsumowanie

Instalacja DISQUS-a przebiegła równie łatwo jak Intense Debate. To co mi się podoba to fakt, że komentarze są zapisywane zarówno w serwisie DISQUS.com, jak i w bazie danych naszego bloga (podobnie jak w ID) więc nie ma problemu z ewentualną rezygnacją z tego systemu na rzecz domyślnego z WordPressa. To co mi się nie podoba to fakt, że niektóre frazy w interfejsie nie zostały przetłumaczone na polski do końca (np. link z odnośnikiem do komentarzy w poście).

Swego czasu system DISQUS testował na blogu Tomasz Fiedoruk. Najpierw był z niego zadowolony, po czym zmienił zdanie ;) Ja coś więcej o korzystaniu z tego systemu będę mógł napisać za jakiś czas, gdy go porządnie przetestuję. Specjalnie dla was stworzyłem przykładowy post na blogu testowym, gdzie możecie przetestować działanie DISQUS-a od strony użytkownika.

18 thoughts on “System komentarzy DISQUS na blogu z WordPress-em

 1. Moooże kiedyś zmienię zdanie na temat tego systemu ;) Niestety błędy w funkcjonowania komunikacji Dq>WP na razie skreśla go w moich oczach. Gdyby jeszcze support odpisywał a nie całkowicie olewał temat :/

  Poza tym pamiętaj, że szykują się zmiany w WP 2.9 nie mówiąc już o WP 3.0 więc podobną funkcjonalność uzyskamy w WP "out of box" :)

  1. To się nazywa błyskawiczna reakcja na wpis – minutę po publikacji pierwszy komentarz ;)

   Tak jak napisałem w artykule zainstalowałem DISQUSa z czystej ciekawości dla porównania tych obu systemów. Na razie Intense Debate spisuje się u mnie bardzo dobrze, więc nie chcę niczego zmieniać :)

  2. Z tego odgrzewanego kotleta mam ostatnio sporę wejść więc uzupełnię opinię ;)

   Trochę czasu minęło. IntenseDebate out i Disqus zawitał ponownie. Dlaczego? Sporo naprawili, szybko rozwijają i wygląda to bardziej minimalistycznie niż ID.

  1. Opisałem go, żeby ludzie wiedzieli, że istnieje alternatywa dla ID :) Najlepiej wypróbować go tak jak ja, na jakimś testowym blogu, żeby nie żałować, że coś poszło nie tak. Ja na razie z ID jestem zadowolony i nie chcę go zmieniać na tym blogu.

 2. I będzie takich skryptów coraz więcej. Dla użytkowników to chyba dobre rozwiązanie, mniejsze obciążenie serwera.

 3. eżeli instalujemy system DISQUS na blogu, który ma już komentarze, to możemy wchodząc w zakładkę Advanced zaimportować je do profilu naszego bloga w serwisie DISQUS.com.
  I po co to komu?

  1. Spróbuj wpisać w treść pliku style.css szablonu bloga, którego używasz taki kod:

   #dsq-content { padding-left: 20px; }

   Potem odśwież stronę (klawisz F5) i sprawdź czy się coś zmieniło. Powinno pomóc.

Komentarze zostały wyłączone.