The Smashing Book

Serwisu Smashing Magazine nie muszę chyba specjalnie przedstawiać, ponieważ każdy, kto chociaż trochę interesuje się projektowaniem stron internetowych, czy grafiką komputerową, wcześniej czy później trafił lub trafi na ten blog. W moim osobistym odczuciu jest to jeden z największych i najlepszych zarazem blogów poruszających tematy webdesign-u, grafiki komputerowej w ogóle, a i fotografii czasem też.

W tym roku autorzy Smashing Magazine postanowili wydać książkę podsumowującą ich dotychczasową działalność i tak oto kilka dni temu trafiła do mnie, zamówiona jeszcze w przedsprzedaży, The Smashing Book.

Tak jak napisałem we wstępie, zamówienie na nią złożyłem jeszcze w przedsprzedaży, a było to gdzieś na początku października. Zanim w końcu do mnie dotarła, między czasie dostałem od wydawców dwa maile z przeprosinami, że tyle czasu muszę na nią czekać, do których dołączone były pliki PDF z fragmentami książki, które mogłem sobie poczytać czekając na nią nadal ;)

Wygląd książki od strony wydawniczej

Książka rozsyłana jest w solidnym, twardym kartonie owiniętym folią. Sama książka również jest nią zabezpieczona, podobnie jak pudełka z grami, czy wideo. Ma format A5, miękkie okładki a między nimi 311 stron do czytania i oglądania. Cała książka jest wydrukowana w kolorze na dość grubym papierze półmatowym. Jedyne co mnie niepokoi to możliwość rozklejania się książki przy mocnym użytkowaniu.

Zawartość merytoryczna Smashing Book

Książka została podzielona na 10 rozdziałów, w których autorzy przedstawiają nam, podpierając się przykładami, jak zaprojektować stronę internetową, aby była ona przyjazna w odbiorze i użytkowaniu. Jest więc mowa o odpowiednio przemyślanym układzie strony (The Art and Science of CSS-Layouts), interfejsie aplikacji internetowych (User Interface Design in Modern Web Applications), typografii (Typography: Rules, Guidelines and Common Mistakes), użyteczności (Usability Principles for Modern Websites), kolorach (The Ultimate Guide to Fantastic Color Usage) optymizacji stron pod kątem szybkości ich działania (Optimization for Websites).

Na samym końcu znajdują się dwa rozdziały, które podpowiadają nam jak zaprojektować i rozwijać swoje strony, aby przekształciły się w rozpoznawalne w sieci marki przynoszące zyski (Design to Sell – Increasing Conversion Rates, How to turn a Site into Remarkable Brand) oraz wywiady z autorami książki. Jest więc co czytać.

Komu poleciłbym Smashing Book?

Jak wspomniałem, książkę mam od wczoraj i siłą rzeczy nie przeczytałem jej dokładnie. Przejrzałem ją tylko aby na gorąco podzielić się z wami uwagami na jej temat. Już widzę jednak, że dla mnie, czyli osoby, która nie zajmuje się zawodowo projektowaniem stron i dopiero poznaje tajniki webdesign-u to świetna skarbnica wiedzy na ten temat. Tak zwani “hardcorowi” projektanci serwisów internetowych raczej nie znajdą tutaj nic dla siebie. Ja jednak nie żałuję wydanych 110 złotych na to wydawnictwo. Książka jest warta swojej ceny, zarówno pod względem wydawniczym jak i merytorycznym.

Komentarz

Na zakończenie, uprzedzając ewentualne zarzuty o sponsoring, wyjaśniam, że książka jest moja i tylko moja, zamówiona przez stronę internetową i kupiona za własne pieniądze. Nie kryje się też za tym żaden program afiliacyjny.

Napisałem ten post, bo buszując po sieci spotkałem się już wielokrotnie z pytaniami, czy warto tę książkę kupić. Opisane tu wrażenia są jak najbardziej subiektywne, moje własne. Ostateczną decyzję co do kupna Smashing Book pozostawiam wam.

Aktualizacja

O mojej recenzji Smashing Book wspomniał Smashing Magazine na swoim profilu na Twitterze – miło :)

Notka o mojej recenzji Smashing Book na Twitter-owym profilu Smashing Magazine
Notka o mojej recenzji Smashing Book na Twitter-owym profilu Smashing Magazine

Taki mały lans, wybaczcie ;)

8 thoughts on “The Smashing Book – warto było czekać

  1. smashing cytuje… pełen szacun :) Moja kniga raz przejrzana na szybkiego… i jak będę czas miał to dopiero przysiądę na dłużej..

    1. Dzięki, jestem tym miło zaskoczony, że znaleźli ten wpis i dali do niego linka :) Myślę, że zrobili to po automatycznej notce z bloga na Twitterze.

  2. Ostatnio widziałem gdzieś niusa/zapowiedź o "WordPress" Smashing Book. Problem w tym że nie mogę tego odnaleźć… Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – proszony o kontakt :)

Komentarze zostały wyłączone.