Piotr Sajnog - Miniblog

Miło mi poinformować wszystkich Czytelników mojego bloga, że od dziś działa w jego ramach mój własny miniblog. Czasami jest tak, że człowiek chciałby napisać coś więcej niż 160 znaków na Blipie, czy 140 na Twitterze, a jednocześnie treść jest za krótka na pełnowartościowy wpis.

Pomysł na miniblog

Z zamiarem założenia minibloga nosiłem się już dawno, razem z uruchomieniem tego głównego. Ostatecznie zachęcił mnie dzisiejszy wpis Tomasza Topy i postanowiłem wcielić plany w życie. Myśląc nad rozwiązaniem technicznym brałem pod uwagę trzy opcje:

 1. skorzystanie z dedykowanego serwisu internetowego (Pinger, Tumblr)
 2. instalacja WordPressa w subdomenie wraz z mocno okrojonym szablonem głównego bloga
 3. wykorzystanie dla minibloga specjalnej kategorii wpisów na głównym blogu

Ostatecznie wybrałem trzecią możliwość, z powodu oszczędności czasu jaki jest potrzebny do uruchomienia, tak naprawdę, kolejnego bloga na WordPressie, jeśli wybrałbym opcję drugą, ale też z powodu większej kontroli nad wyglądem i zasobami minibloga niż w przypadku zdecydowania się na opcję pierwszą.

Z racji tego, że nie jestem informatykiem, ani nie mam specjalnie chęci grzebania w kodzie strony, która działa prawidłowo, do uruchomienia minibloga posłużyłem się gotowym rozwiązaniem, jakim jest wtyczka SidePosts Widget. Pomysł ten zaczerpnąłem z wpisu na blogu Damiana Sochackiego.

Miniblog od strony technicznej

Wtyczka SidePosts Widget

Jak już pisałem wcześniej miniblog wykorzystuje możliwości jakie daje wtyczka SidePosts Widget. Po jej zainstalowaniu i włączeniu na naszym głównym blogu, przechodzimy do zakładki Wygląd > Widgety w panelu administracyjnym WordPressa, gdzie uruchamiamy widget o nazwie SidePosts.

Widget SidePosts
Widget SidePosts

Konfiguracja widgeta sprowadza się do nadania tytułu minibloga, wyboru kategorii wpisów w nim publikowanych (uwaga: aby kategoria pojawiła się na liście wyboru musi być opublikowany w niej chociaż jeden wpis), wyboru liczby wpisów pokazywanych w sidebarze oraz sposób, w jaki zostaną one pokazane (sam tytuł, tytuł ze wstępem, z miniaturą ilustracji lub bez niej).

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Po pierwsze wpisy z minibloga nie pokazują się na stronie głównej bloga wśród innych wpisów, ani w archiwum głównego bloga, lecz trafiają od razu do archiwum kategorii. Dostęp do nich ze strony głównej bloga mamy jedynie poprzez widget w sidebarze.

Po drugie miniblog ma swój własny kanał RSS, dzięki temu nie będziemy zaśmiecać krótkimi informacjami właściwych wpisów bloga (możemy to zmienić w ustawieniach widgetu zaznaczając opcję Show category on all feeds). Poza tym charakterystyka wpisów niczym nie różni się od tych głównych: można im przypisywać tagi, obsługiwane są przez ten sam system komentarzy co właściwy blog.

Ciekaw jestem o czym wy piszecie w swoich miniblogach i z jakich rozwiązań technicznych korzystacie w ich prowadzeniu.

22 komentarz(e)y na temat “Uruchomiłem swój własny miniblog

  1. Cieszę się, że pomysł się podoba. Brakowało mi miejsca w sieci na takie krótkie notatki, a Blip i Twitter to jednak trochę za mało.

 1. Hmm – ale to dość łatwe do obejścia bez wtyczki. Po prostu drobna zabawa z loopami i już. Kwestia pozbycia się kategorii z feeda też nie wygląda na trudną. Robi to samo a frajda, że zrobiło się to samemu – becenna :D

  1. Wierzę na słowo, sam czytałem w sieci kilka artykułów, które wyjaśniają co trzeba zrobić w plikach szablonu, żeby efekt był taki sam jaki osiąga się dzięki tej wtyczce. Ja wybrałem efekt bezpieczniejszy, bez grzebania w kodzie, po trochu z lenistwa a po trochu z obawy popsucia czegoś co dobrze działa ;)

 2. A wiesz może jak wyłączyć kategorie wpisów “Miniblog” żeby nie wyświetlała się w moich kategoriach, które mam na głównej stronie?

 3. A ja z tą wtyczką mam kłopot, gdyż nie chce mi wyświetlać wigeta na głównej stronie. Ma ktoś pomysł czemu tak jest?

     1. Już sobie poradziłem, choć nie wiem czemu. Plugin gryzł się z jakimś innym pluginem do minibloga, gdyż miałem kilka zainstalowanych i dobierałem sobie najbardziej mi pasujący.

 4. Przyznaję, że funkcja minibloga bardzo się przydaje. Na swoim blogu korzystam z wtyczki SideBlog, którą też w paru zdaniach opisałem w jednym z postów. Muszę przyznać, że nie bawiłem się specjalnie w konfigurowanie, ale skoro do tej pory nie musiałem nic poprawiać mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że działa. Polecam. ;]

 5. Bardzo fajna wtyczka zainstalowałem sobie ją na swojej stronie prosta w obsłudze dzięki
  Pozdrawiam :)

Komentarze zostały wyłączone.